Samoživitelky

Jste na dítě sami? Spočítejte si, kolik vám dá stát! KALKULAČKY

Jste na dítě sami? Spočítejte si, kolik vám dá stát! KALKULAČKY
Zdroj: Thinkstockphotos

Jste matka či otec samoživitel a nejste si jistí, na jakou finanční podporu máte nárok? Podívejte se na krátký přehled příspěvků, o které můžete žádat, a vypočítejte si jejich výši s naší finanční kalkulačkou.

Porodné

Porodné se vyplácí na první a druhé dítě a odvíjí se od finanční situace v domácnosti před narozením dítěte. O porodné můžete žádat, pokud váš příjem, popřípadě příjem domácnosti, nepřesáhl za poslední čtvrt rok před narozením dítěte více než 2,7 násobek životního minima.

Výše porodného je 13 tisíc korun na první dítě a 10 tisíc korun při narození druhého.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM)

Na PPM máte nárok, pokud jste v uplynulých dvou letech před narozením dítěte odpracoval/a 270 dní, přesněji pokud jste měl/a nemocenské pojištění, které platilo včetně dne nástupu na mateřskou.

Osoby samostatně výdělečně činné musí mít zaplacené nemocenské pojištění za 270 dní v rámci posledních dvou let před nástupem na mateřskou, z toho 180 dní roku před nástupem na mateřskou.

Výše PPM činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Průměrný denní výdělek se nejprve upraví dle redukčních hranic:

- při výdělku do 942 korun denně se počítá 100 procent

- při výdělku od 942 do 1412 korun - 60 procent

- při výdělku nad 1412 korun - 30 procent

Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek je vyplácen ode dne skončení nároku na PPM nebo ode dne porodu v případě, že na PPM nárok nebyl. Rodička dostane na jedno dítě příspěvek ve výši 220 tisíc korun, který si rozvrhne dle potřeby. Nejdéle však na dobu čtyř let.

Maximální výše rodičovského příspěvku může činit měsíčně 11 500 Kč. Pokud jste nečerpala PPM, vyplácí se příspěvek v nejdelší a nejnižší variantě. V prvních devíti měsících činí 7600 korun měsíčně, poté do čtyř let věku dítěte 3800 korun měsíčně.

Ošetřovné na dítě

Samoživitelka má nárok na ošetřovné na dítě ve věku do deseti let. Jedná se o případy, kdy je dítě nemocné a nemůže být doma samo.

Ošetřovné je vypláceno po dobu devíti kalendářních dnů a jeho výše činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

Přídavky na dítě

Přídavek dostane rodič na nezaopatřené dítě. Výše přídavku se stanoví zákonem za kalendářní měsíc pro rodiče, jehož příjem nepřesáhl 2,4 násobek životního minima.

Výše přídavku je pak stanovena pevně - dle věkové skupiny dítěte. Na dítě do 6 let stát přispívá 500 korun, od 6 do 15 let 610 korun a od 15 do 26 let 700 korun.

Pozor! Pokud se rozejdete s partnerem, který je zapsán v rodném listě dítěte a chcete žádat o dávky, musíte požádat příslušný úřad práce o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob. Musíte prokázat, že s vámi otec nejméně tři měsíce nežije, jinak bude automaticky úřady brán jako součást domácnosti. 

ČTĚTE TAKÉ:

5 tipů, jak naučit děti hospodařit s penězi
Účet průměrného teenagera: Měsíčně 5000 Kč za módu, 500 Kč za kosmetiku. Kdo to tak má?

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz