Vyznamenání

Zeman chce vyznamenat 30 lidí. Kdo 28. října na Hrad (ne)přijde?

Kancelář prezidenta začne brzy rozesílat pozvánky na oslavy 28. října. Seznam osobností, které by měly dostat vyznamenání je prý dokončen. Loni státní svátek poznamenala nespokojenost s nevyznamenáním Jiřího Bradyho a řada politiků vůbec nedorazila. I letos mnozí svou účast teprve zvažují.

28. října - den vzniku Československé republiky. Před rokem ale také den, kdy se udělování vyznamenání zvrhlo v projevování sympatií a antipatií prezidentu Zemanovi. Právě teď je doba, kdy se budou posílat pozvánky na tento slavnostní ceremoniál.

A oslavy mají být i letos velkolepé. Na recepci po udělování vyznamenání chce kancelář prezidenta pozvat stovky lidí. A z Hradu zní, že by tentokrát ocenili zklidnění emocí. "Já jsem proto založil, a postupně budu jeho prostřednictvím informovat, speciální stránku na Facebooku," uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Všichni mají totiž v živé paměti kauzu kolem nevyznamenání Jiřího Bradyho. Minulý rok tak prázdné židle ve Vladislavském sále nechala například opozice. Pro některé její členy se nic nemění, jiní ale o účasti uvažují.

"Účast zvážím. Pro mě je mnohem důležitější otázka, zda budeme, nebo nebudeme mít příští rok jiného prezidenta," prohlásil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Neplánuji, že v letošním roce přijdu. Pan prezident se uchyluje k tomu, že vyznamenává staré kádry a tím vlastně devalvuje ten státní svátek," nebrala si servítky Miroslava Němcová z ODS.

Související obsah

Lidovci loni také nedorazili a jak to bude letos, zatím netuší. Podobně jsou na tom i Starostové. Téměř určitě ale na Hrad dorazí třeba sociální demokraté a zřejmě i politici z ANO nebo komunisti. "Uvidíme, jak to bude s ohledem na parlamentní volby," sdělil místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Přesto, že vztahy mezi prezidentem a premiérem jsou teď vyostřené, na oslavy to prý vliv mít nebude. "Bude pozván, jak předseda vlády současný, tak i jeho nástupce," potvrdil Ovčáček. "Předseda vlády se účastnil tohoto slavnostního večera pokaždé a plánuje, že se zúčastní i letos," doplnil mluvčí vlády Martin Ayrer.

Letos Zeman plánuje udělit na třicet vyznamenání. "Prezident Zeman bude tentokrát opatrnější v těch oceňovaných, protože přece jen bude to v době kampaně," myslí si politolog Jan Kubáček. Seznam vyznamenaných už je prý uzavřen. Ocenění by měl dostat zpěvák Jaromír Nohavica nebo rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Lucie Heřmanská/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz