Miloš Zeman

Jarka Nohavicu vyzývají: Odmítni vyznamenání od Zemana! ANKETA

Jarka Nohavicu vyzývají: Odmítni vyznamenání od Zemana! ANKETA
Zdroj: Profimedia / TV Nova

Zpěvák Jaromír Nohavica by měl státní vyznamenání, které mu chce udělit prezident Miloš Zeman, odmítnout. Nohavicu k tomu veřejně vyzval vedoucí projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa. Podle něj je to pro Nohavicu "velká chvíle, kdy vrchnost konečně dostane přes prsty a on už nebude muset kývat".

Záměr ocenit písničkáře Jaromíra Nohavicu oznámil prezident Miloš Zeman 6. září při návštěvě Českého Těšína. Nohavica bude jednou z osobností, které prezident ocení 28. října u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa.

Podle vedoucího projektu Paměť národa Mikuláše Kroupy by měl ale Nohavica vyznamenání odmítnout. Kroupa se o tom rozepsal 14. září na faceboku. Uvádí, že v minulosti Nohavicu několikrát žádal, aby vyprávěl o svém životě pro projekt Paměť národa. Nohavica jej odmítl s tím, že vše už převyprávěl ve svých písních.

Nalomen byl ostravský patriot a oblíbený zpěvák před dvěma lety. "Tenkrát mi po telefonu říkal, jak ho štve, že o nás zase rozhodují jiní, a my máme zase jen kývat. Ten den, kdy jsme se měli potkat, mi poslal omluvnou sms, že mu to nevyjde," prozradil Kroupa.

Související obsah

Kroupa se obává, že se kvůli vyznamenání zase Nohavica stáhne do obranné ulity. "Přál bych si, aby ocenění od Zemana odmítl. Myslím si, že to je jeho velká chvíle, kdy vrchnost konečně dostane přes prsty a on už nebude muset kývat," doufá Kroupa.

V rozhovoru pro zpravodajský web Českého rozhlasu pak Kroupa upřesňoval, že Nohavica podle něj ve svých písních "zastává hodnoty svobody, přátelství a mnoho dalších velmi inspirujících hodnot. Prezident Zeman je člověk, který oceněním dává jednoznačně najevo, že naopak ve společnosti vyzdvihuje lidi, kteří mají pochybnou minulost, jsou to bývalí komunisté, mnozí z nich příslušníci Státní bezpečnosti a podobně," řekl Kroupa.

Nohavica by měl vyznamenání odmítnout proto, aby dal najevo, že s komunisty a stébáky nechce stát v jedné řadě. Vedoucí projektu Paměť národa je navíc přesvědčený, že známý písničkář ani nepotřebuje ocenění od prezidenta. "Ta poezie dostává veliké ocenění v podobě posluchačů a čtenářů, kteří Jarkovi Nohavicovi po právu tleskají," dodal Kroupa.

ČTĚTE TAKÉ:

Cukrovka prezidenta Zemana. Vážná nemoc, která může skončit amputací!
Zemanovy ženy: Ivana a Kateřina pod palbou módní policie!

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz