Ministerstvo zemědělství

Různá kvalita stejných potravin? Ministr navrhl snadné řešení

Evropská unie může podle českého ministra zemědělství vyřešit problém dvojí kvality potravin za rok a půl. Na problém upozorňují země střední a východní Evropy řadu měsíců. Podle Slovenska se to ale týká až třetiny zemí Unie. Podle ministra Mariana Jurečky by vše vyřešila jediná věta vložená do novely legislativy.

Řešit problém dvojí kvality potraviny přímo u výrobce v dané zemi, to je jeden ze způsobů, na kterém prý ministr zemědělství Jurečka společně s eurokomisařkou Věrou Jourovou pracují.

"Nějaký malý pokrok tady je. Státní zemědělská a potravinářská inspekce se do toho pustí v rámci našeho resortu a budeme hledat partnery, se kterými bychom mohli skutečně takové kontroly realizovat a donutit ty výrobce změnit tyto praktiky," slibuje ministr zemědělství Marian Jurečka.

Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je to úkol ministra zemědělství Jurečky a také premiéra Sobotky. "Měli to v Bruselu prosazovat, aby byla přijata taková legislativa, aby všechny potraviny měly stejný obsah a kvalitu," prohlásil Babiš.

Jurečka prý už poslal předsedovi Evropské komise  Junckerovi a dalším eurokomisařům dopis, v němž žádá o řešení situace. Prý stačí do novely legislativy, která se týká ochrany spotřebitele, vložit jednoduchou větu:

"Je-li to produkt stejného výrobce, který na první pohled vypadá stejně, tak nechť má stejné složení," navrhuje Jurečka.

Sjednocení evropské legislativy mělo podle některých opozičních politiků přijít už mnohem dříve. "O těchto problémech se vědělo mnohem dříve, mohlo se to řešit v loňském nebo předloňském roce. Jestliže jste nespokojeni s výrobky nadnárodních firem, vyhledávejte regionální výrobce potravin a nakupujte u nich," vyzývá poslanec za TOP 09 Herbert Pavera.

Související obsah

Podle Mariana Jurečky je vývoj v řešení dvojí kvality potravin zatím pomalý, jednou z možností by ale mohlo být dát větší prostor domácím výrobcům. "Jednoznačně je dobře podporovat české výrobce nákupem jejich potravin, protože ti si nikdy tuto praxi dvojí kvality potravin nedovolili," věří Jurečka.

Problém rozdílné kvality potravin, ale třeba i některých pracích prášků, se podle slovenské ministryně zemědělství týká třetiny zemí Evropské unie.
 

vbo, Jakub Pacner, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz