Změna pohlaví

Rodiče nechali změnit pohlaví 3letého dítěte. Z Talie je teď Dexter

Rodiče nechali změnit pohlaví 3letého dítěte. Z Talie je teď Dexter
Zdroj: Mienna Jones

Šestiletý Dexter Jones z Velké Británie se chová i vypadá jako normální šestiletý chlapec. Vše ale není tak, jak by se na první pohled zdálo. Dexter se totiž narodil jako holčička.

Tříleté děvče jménem Talia oznámilo rodičům, že je chlapcem a vždy bude. Pro rodinu dívky toto oznámení nebylo překvapením, přijala proto její pocity s pochopením a rozhodla se pro radikální řešení - zákrok pro změnu pohlaví.

Tehdy ještě tříletou malou dívku Taliu přijali lékaři na specializované londýnské klinice. Dívka se stala jedním z jejich nejmladších pacientů podstupující operaci pro změnu pohlaví. Nabízí se však otázka, zda tříleté dítě není na tento zdlouhavý a náročný zákrok příliš malé... 

Dextrova matka Mienna z Hertfordshire popsala novinářům způsob, jak její tehdy tříletá dcera Talia přišla s oznámením, že je kluk. Podle jejích slov jí to vůbec nepřekvapilo. Její dítě se prý už jako batole chovalo spíš jako chlapec.

Když se pak Mienna od lékařů dozvěděla, že její dítě trpí "gender dysphorií", bylo jí hned jasné, že tak musí zažívat velkou nespokojenost se svým pohlaví a ona mu musí pomoci. Lékaři jí také sdělili, že pokud se bude stejně cítit i v pubertě, dostane léky, které pak potlačí tělesné změny a usnadní změnu pohlaví v dospělosti. To ale Mienně nestačilo a pro řešení se rozhodla hned.

Související obsah

Názory okolí na tak brzkou přeměnu dívky v chlapce se často liší. Podle kritiků si nemůže být Mienna jistá, že její dcera jen neprocházela přechodnou fází vývoje, ze které by časem "vyrostla". Obávají se také, jaký psychologický dopad může mít léčba pro tak malé dítě.

Matka ale všechny jejich námitky odmítá. "Přesto, že jde o náročnou cestu, jsem vděčná za to, že jí nyní procházíme. Musí být naprosto hrozné zjistit, že jste transgender v citlivém období puberty,“ uvádí pro deník Daily Mail. 

Šestiletý Dexter je fanouškem Harryho Pottera a jeho snem je soutěžit jako běžec na olympiádě. Podle reportáže deníku daily Mail byste prý ani nepoznali, že byl tento chlapec kdy dívkou. Alespoň na první pohled rozhodně ne. 

Dexter přitom rozhodně není jediné dítě, které si musí procházet takovými útrapami. Manželé Nigel a Sally Roweovi z anglického ostrova Wight se rozhodli zažalovat školu svého syna, protože umožňuje chlapcům nosit dívčí šaty a údajně tak vystupuje proti jejich křesťanské víře. Podle nich nejsou děti dostatečně emocionálně vyspělé na to, aby se dokázaly samy zodpovědně rozhodnout pro změnu svého pohlaví.

Související obsah

Počet dětí, které potřebují pomoc s řešením otázky svého pohlaví dramaticky stoupl. Zvýšily se také snahy pomoci dětem integrovat se do kolektivu. Jen za rok 2009 přijala britská klinika Tavistock Centre skoro stovku dětí ve věku od tří do osmnácti let. V současnosti tento počet vzrostl až na číslo přes dva tisíce.

Podle odborníků značně narůstá počet dětských pacientů mladších pěti let. Z těchto důvodů vzniklo dokonce hnutí, které se snaží o neutrální postoj k lidskému pohlaví. Některé školy se pokouší vytvářet pro děti prostředí, ve kterém nebudou transgender děti diskriminovány.

ten, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz