školy

Pracovní sešity do školy rodiče platit nemusí. Většinou to ale neví

Pracovní sešity do školy rodiče platit nemusí. Většinou to ale neví
Zdroj: Profimedia

Čtenář z České Třebové upozornil, že po něm škola požaduje zaplacení pracovních sešitů pro výuku. To je sice běžný případ, ale ne každý rodič ví, že pracovní sešity patří do stejné kategorie jako učebnice. Ty mají tedy školy poskytovat bezplatně. Rodiče často ani nevědí, že proplacení pracovních sešitů mohou odmítnout.

"Jako rodič tří dětí na mateřské dovolené hospodařím s finančním minimem. Proto mě nemile překvapilo, že škola, kam chodí moje dvě starší děti, požaduje úhradu pracovních sešitů pro výuku," svěřil se čtenář z České Třebové.

S požadavkem na zaplacení pracovních sešitů se setkávají rodiče na začátku každého školního roku a často ani nevědí, že jej mohou odmítnout. Školy to tak běžně dělají a doufají, že si žádný rodič stěžovat nebude.

"Školský zákon obsahuje právo žáků základních škol na bezplatné poskytnutí učebnic a učebních textů se schvalovací doložkou, mezi které patří i pracovní sešity. Vyžadování zaplacení učebnic a učebních textů se schvalovací doložkou používaných při výuce v základní škole by tedy nebylo v souladu se školským zákonem," upozornil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Související obsah

Uvedl však, že žáci jsou povinni do konce školního roku učebnice a učební texty škole vrátit. "Pokud jde o učebnice a pracovní sešity bez schvalovací doložky, může je škola používat a může vyžadovat úhradu, ale musí se na tom s rodiči dohodnout a ti musí souhlasit," dodal.

Rodiče každého žáka tedy mají právo požadavek na zaplacení odmítnout, aniž by žák byl znevýhodněn. "I když zbytek třídy bude mít zakoupené učebnice a učební texty, škola musí i jemu pořídit adekvátní náhradu, například okopírovat materiál atd," dodal Andrys. Pokud si žáci sešity zakoupí, zůstávají pak samozřejmě v jejich vlastnictví.

Počet stížností na placení pracovních sešitů není nijak alarmující, avšak je to spíše kvůli tomu, že rodiče na své děti nechtějí nijak upozorňovat nebo o právu odmítnout zaplacení sešitů jednoduše nevědí. "Stěžovat si raději nechci, nerad bych na své děti poštval učitele," dodal na závěr rozezlený čtenář.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Matka nevěřila vlastním očím: Co to udělala učitelka synovi do sešitu???

Matka se naštvala, že dcera musí denně dělat domácí úkoly! Učitelce napsala dopis, který vzbuzuje soucit

kik, TN.cz

K tématu školy

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz