Radioaktivita

Evropou se šířila radioaktivita! Experti už vědí, odkud vychází

Evropou se šířila radioaktivita! Experti už vědí, odkud vychází
Zdroj: Profimedia

Zvýšenou radioaktivitu v ovzduší naměřili v uplynulých dnech na stanicích v Německu, Rakousku či Itálii. A nebylo to poprvé. Expertům se teď podařilo zjistit, odkud se radioaktivita šířila.

Mírně zvýšená radioaktivita, kterou v uplynulých dnech zachytily stanice v několika evropských zemích, měla podle odborníků zdroj na jižním Uralu. Příčina zvýšené hodnoty je však nadále nejasná, oznámily v neděli ve společném prohlášení německý Spolkový úřad pro ochranu před zářením a německé ministerstvo životního prostředí. Píší o tom tvnoviny.sk.

Nehodu v jaderné elektrárně lze podle expertů vyloučit, protože naměřeno bylo výlučně zvýšené množství radioaktivního izotopu ruthenia s nukleonovým číslem 106. V Německu podle nich nehrozí obyvatelstvu v této souvislost žádné poškození zdraví.

Nepatrně zvýšené hodnoty ruthenia zaznamenaly různé měřící stanice v Evropě během posledního týdne. Podle výpočtů odborníků byl radioaktivní materiál vypuštěn do ovzduší někdy v posledním zářijovém týdnu.

Související obsah

Jeho koncentrace v ovzduší však byla velmi nízká. V Německu například naměřili nejvyšší hodnotu v městě Görlitz na hranicích s Polskem, kde šlo přibližně o pět milibecquerelů na kubický metr vzduchu. "I při nepřetržitém vdechování v průběhu jednoho týdne by z toho byla dávka, která je nižší než ta, která je přijata z přirozeného okolního záření za jednu hodinu," píše se v citovaném prohlášení.

Radioaktivní ruthenium je využíváno mimo jiné jako zdroj záření při léčbě rakoviny nebo v energetických satelitech.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

30 LET POTÉ: Jak dnes žijí oběti jaderné katastrofy v Černobylu?

Vědci přišli na to, jak zachránit Zemi před řítícími se asteroidy: Použije jaderné zbraně!

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz