Jód 131

Nad Evropou je radioaktivní jód 131! Přišel nejspíš z Ruska

Nad Evropou se vznáší radioaktivní izotop jódu 131. Naměřili ho i v Česku a dalších šesti státech. Není jasné, odkud se vzal, ale poprvé ho naměřili v Norsku pár stovek metrů od ruské hranice. Ohrožení zdraví lidí je podle českých dohlížitelů na jádro vyloučeno. Naměřené hodnoty jsou minimální.

Radioaktivní izotop jódu 131 je už několik týdnů v ovzduší nad Evropou a nad Českem ho zachytila i pražská laboratoř, která monitoruje radionuklidy v atmosféře. Poprvé odborníci izotop zachytili už dva týdny po začátku roku v norském Svanhovdu na norsko-ruské hranici. Pak se ozvali z finské části Laponska. Následovala hlášení z Polska, Německa, Francie, Španělska a z České republiky.

Související obsah

Radionuklid jód 131 se používá především v lékařství a ve farmacii, ale vzniká i při jaderných nehodách. Jeho únik byl naměřený při havárii v Černobylu i Fukušimě, ale český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) úvahy tímto směrem odmítá. "Spekulace o havárii jaderného reaktoru nebo výbuchu jaderné zbraně jsou nesmyslné, neboť v tom případě by musely být nalezeny i jiné radionuklidy, které vznikají při štěpné reakci," uvedl mluvčí SÚJB Radek Pokorník.

Jód 131 dvakrát zaznamenala laboratoř Státního ústavu radiační ochrany (SÚRO) v Praze. "Dvě pozitivně detekované hodnoty jsou velmi nízké a mají spíše indikativní charakter. V první dekádě února se objevily informace, že i na jiných místech Evropy byly detekovány stopy 131 na úrovni maximálně jednotek µBq/m3," dodal také mluvčí Radek Pokorník.

Související obsah

SÚJB ústy mluvčího také vyvrací, že by zjištěná množství mohla být nebezpečná: "Měřené hodnoty se pohybují na hranici detekovatelnosti a rozhodně není důvod k jakýmkoliv obavám z možných důsledků pro zdraví lidí. Důvodem k přesnějšímu a citlivějšímu měření je samozřejmě snaha o získání co nejvíce informací o množství vyskytující se radioaktivity v ovzduší a hledání její příčiny."

Zřejmě i proto do Velké Británie o víkendu dorazil vojenský speciál americké armády Boeing WC-135. Jeho cesty si všimli britští blogeři a zřejmě skutečně souvisí s výskytem jódu 131. Letoun je totiž schopný detekovat v ovzduší radioaktivní látky a pátrat po jejich původu.

Ten je také nejasný, ale vzhledem k postupu radionuklidu nad Evropou a směru odkud přišel, je možné spekulovat, že zdrojem by docela dobře mohlo být Rusko.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz