Test

Lidé stále častěji nepoznají barvy! Nejste i vy barvoslepí? TEST

Lidé stále častěji nepoznají barvy! Nejste i vy barvoslepí? TEST
Zdroj: Profimedia

Na druhý čtvrtek v říjnu každoročně připadá Světový den zraku. Má upozorňovat na problémy spojené s vadami očí. Vidíte dobře? Připravili jsme pro vás dva testy.

Lidí, kteří špatně vidí, je v Česku stále víc. Každý pátý Čech podle lékařů trpí krátkozrakostí, která je také nejrozšířenější oční vadou na světě. Krátkozrakost znamená, že nevidíme zřetelně předměty v dálce. Na vině je nejen genetika, ale také časté sezení u počítače a používání mobilů a tabletů.

TRPÍTE KRÁTKOZRAKOSTÍ? DALŠÍ TESTY ZRAKU NAJDETE ZDE

Rozšířenou oční vadou je také barvoslepost. Častěji postihuje pány, v Evropě jí trpí asi 9 % mužů a 0,4 % žen. Je způsobena špatnou funkcí čípků v očích, které nám pomáhají vnímat barevné světlo. Rozlišují červené, modré a zelené světlo, jejich kombinací vznikají další barvy. Obvykle člověk trpí poruchou vnímaní jen některé barvy, že by někdo viděl černobíle, je poměrně vzácné.

Pro diagnostiku poruch barvocitu se používají tzv. Ishiharovy testy. Jedná se o obrázky složené z teček různých barevných odstínů. Uprostřed obrázku je vždy napsané nějaké číslo a úkolem člověka je ho přečíst. Člověk se zdravýma očima nemá se čtením problém, ten, kdo trpí poruchou vidění v červené a barevné oblasti, což je nejčastější porucha, číslice nepřečte. 

Související obsah

Vyzkoušejte si to sami! Test ale berte jen jako ukázkový příklad, pokud budete chtít přesné výsledky, navštivte očního lékaře.

Správné odpovědi: A - 8, B - 29, C - 5, D - 3, E - 15, F -74, G - 6, H - 45

K vyšetření barvocitu se používá i další test. Vašim úkolem je pojmenovat barvy, kterými jsou slova napsána. Ne číst slova! Není to vůbec jednoduché, vaše pravá hemisféra se sice snaží říct barvu, levá vás ale nutí přečíst slovo.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz