Optická iluze

Tohle jsou nejlepší iluze roku! Z některých se vám zatočí hlava

Tohle jsou nejlepší iluze roku! Z některých se vám zatočí hlava
Zdroj: Profimedia

Už třináct let zápolí experti o tu vůbec nejlepší iluzi. Letošní ročník soutěže The Best Illusion of the Year už zná svého vítěze. Podívejte se na ty nejlepší optické klamy, které se dostaly do finále.

Soutěž každoročně pořádá organizace Neural Correlate Society. Vítěz si odnese 3000 tisíce dolarů, druhý v pořadí pak 2000 dolarů a třetí příčka je ohodnocena tisícovkou.

Související obsah

Letošním vítězem se stala iluze s názvem Shape from motion only (Tvar z pohybu). Tato iluze vzniká pouze tehdy, když se obraz hýbe. Objekty i pozadí jsou složeny z pixelů, které blikají – jediným rozdílem je čas, ve kterém pixely zhasnou a opět se rozsvítí. V té chvíli totiž jinak skryté objekty vyplavou na povrch.

Druhé místo si odnesla známá iluze s názvem Skye Blue Café. Na první pohled nám připadá, že čáry jsou nakresleny šikmě. To jsme ale na omylu, řádky jsou vodorovné. Může za to kontrast a různé varianty světla a barev a také různé úhly diamantů na rozhraní čar.

Třetí příčku obsadila Müller-Lyerova iluze. Na obrázku vidíte dvě stejně dlouhé úsečky, v závislosti na směru šipek se nám ale jedna vždy zdá kratší než ta druhá. A co teprve, když celou iluzi rozpohybujete!

Do finále se dostalo celkem deset iluzí. Mezi lidmi se dobře umístil také klam s názvem Tilla na pláži. 

Zaujala také iluze, na které mizí části objektů.

KOMPLETNÍ SEZNAM FINALISTŮ NAJDETE ZDE
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz