Spaní

Nutí učitelky ve školce vaše dítě spát? Nemají na to právo!

Nutí učitelky ve školce vaše dítě spát? Nemají na to právo!
Zdroj: Profimedia

Oběd, pohádka a spát. Tak to odpoledne obvykle vypadá v mateřských školách. Děti jsou často k ležení v posteli nuceny, i když nemohou usnout. Na to ale učitelky ve školkách nemají právo! Drtivá většina rodičů to ale netuší, a tak nechávají své potomky tiše trpět.

Diskuzi okolo spaní dětí v mateřské škole znovu vyvolal facebookový příspěvek bloggera s přezdívkou Táta parťák. Popsal příběh své dcery, která si ve školce chtěla namísto odpočinku raději malovat. Učitelka po krátkém dohadování nakonec s návrhem souhlasila.

"Respektuji platná pravidla v zařízeních. Vadí mi pravidla, která zasahují do primárních potřeb, jako je jídlo, spánek, a podobně. Ta jsou často neplatná," vysvětlil svůj postoj starostlivý otec. Odvolával se na Rámcový vzdělávací program předškolního vzdělávání (RVPPV).

"V denním programu je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivých dětí (např. dětem s nižší potřebou spánku je nabízen jiný klidný program namísto odpočinku na lůžku). Donucovat děti ke spánku na lůžku je nepřípustné," píše se opravdu v RVPPV.

Vychovatelky tak nemají právo nutit vaše potomky ke spánku. V některých školkách už umožňují, aby děti, které po pohádce neusnou, v tichosti vstaly a šly si hrát. V dalších to ale odmítají. Rodiče dětí, které by tím trpěly, si mohou stěžovat u školní inspekce.

Související obsah

Tím, jestli děti musí po obědě spát, se v minulosti zabýval také úřad ombudsmana. Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček tehdy potvrdil, že je nutné respektovat individualitu dítěte. Nutit děti ke spánku nebo i klidu na lůžku je nepřípustné.

I přesto vyvolal příspěvek "Táty parťáka" bouřlivou diskuzi. Lidé v komentářích mu doporučovali, aby si nejdříve vyzkoušel práci ve školce a až pak kritizoval. Objevily se také argumenty, že "třicet minut odpočinku nikoho nezabije". Co si o tom myslíte vy? Napište nám do komentářů!

Celý příspěvek čtěte zde:

ČTĚTE TAKÉ:

ODBORNÍK RADÍ: Do školky poprvé s mámou! Jak zamezit tomu, aby dítě dělalo před odchodem scény?

Co je lepší: jesle, školka, nebo teta na hlídání?

Poprosila manžela, aby uložil dcerku do postele. To, co udělal, baví celý internet! FOTO

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz