Spánek

Toužíte po nerušeném spánku? Lékařka poradila, jak na to!

Toužíte po nerušeném spánku? Lékařka poradila, jak na to!
Zdroj: Thinkstockphotos

Probouzíte se ráno unavení? Převalujete se polovinu noci ze strany na stranu a nemůžete zabrat? Pak vám možná pomohou rady lékařky Sue Peacockové, která vydala knihu s tipy pro lepší spánek.

Lékařka se speciálně zaměřila na lidi, kterým spánek dlouhodobě kazí chronické bolesti. Podle odhadů totiž mají s usínáním a spánkem problémy až dvě třetiny z nich.


"Čím déle vám trvá usnout, tím jste vystresovanější. Proto lidé trpící bolestmi mají horší spánek a víckrát za noc se budí," vysvětluje Sue Peacocková pro Daily Mirror.


1. Vyhněte se "nakopávákům"

Kofein, nikotin i alkohol mají povzbuzující účinky ovlivňující fungování naší nervové soustavy. Proto je lepší přejít na kávu nebo čaj bez kofeinu.


Několik dní sice můžete mít abstinenční příznaky, například bolesti hlavy, to ale brzy odezní. Pokud kouříte, večerní nebo noční cigaretu si raději odpusťte.


A pokud jde o alkohol - jedna nebo dvě skleničky na začátku noci mohou pomoci k lepšímu usínání, ale pokud pijete dál, budete hůř spát. Ideální je dát si poslední skleničku čtyři hodiny před usnutím.

2. Hlídejte si jídlo

Málo i moc jídla před spaním narušují kvalitu nočního odpočinku. Dobré proto nejsou ani pozdní žranice, ani hladovění. Pokud chcete spát lépe a déle, slupněte před odchodem do hajan něco malého.

3. Pozor na tělesnou aktivitu

Cvičení na dobrou noc není dobrý nápad, tělo se rozpumpuje a na usnutí můžete zapomenout. Pokud sport neoželíte, zařaďte ho během dne, ne před ulehnutím.

4. Omezte rušivé zvuky

Jakýkoli hluk v noci způsobí, že se začneme převalovat a přejdeme z hlubokého do lehčího spánkového cyklu, při němž si ovšem tělo tolik neodpočine. Pokud nemůžete hluk ani v noci účinně odstínit, nebojte se využít pomůcky jako jsou špunty do uší.

5. Regulujte teplotu

Pro kvalitní spánek je velmi důležitá správná teplota okolního vzduchu. Když je vám vedro, tak sebou více házíte a častěji se budíte.


Pokud je vám naopak zima, bude to podobné. A také můžete častěji mít noční můry. Ideální teplota na spaní je kolem osmnácti stupňů. Pokud je v místnosti dusno, vyvětrejte.

6. Tma jako v pytli

Ideální je, pokud je ve vaší ložnici po zhasnutí skoro úplná tma. Pokud vám do pokoje svítí třeba pouliční lampy z ulice, kupte silnější závěsy nebo si pořiďte masku na spaní.

7. Zklidněte se

Čekat, že usnete okamžitě poté, co dopadnete do postele, je hodně naivní představa. Pokud chcete ovšem usínání urychlit a usnadnit, 60 až 90 minut před spaním se vyvarujte namáhavé práce nebo jiné aktivity.


Místo toho se v klidu posaďte, dejte si lehkou pozdní svačinku nebo si dopřejte teplou sprchu či koupel. Čtěte si nebo poslouchejte hudbu - to všechno tělo uvolní a lépe připraví na spánek.

8. Buďte v klidu

S předchozím bodem souvisí i další rada - vyhněte se před spaním aktivitám a situacím, které vás mohou emocionálně rozrušit nebo naopak nabudit. Všechny tyto impulsy totiž tělo bere jako přípravu k aktivitě, ne odpočinku.


Pokud váš mozek jede na plné obrátky, vstaňte a nějak se zabavte - třeba popadněte papír a sepište si, co všechno se vám tou hlavou honí.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz