Domek

Eko dům o velikosti parkovacího místa. Jde postavit za den!

Architekt postavil v centru Helsinek třípatrový dům v rámci designového festivalu. Originální stavba má ukázat zájemcům, jak levně a ekologicky se dá žít. Originální bydlení se dá jednoduše přesunout z místa na místo.

Dům v centru finské metropole navštívily stovky lidí. Originální stavba má obytnou plochu necelých 40 metrů čtverečních. I když se vejde na plochu parkovacího místa, má tři patra, které se dají plně využít. Jeho velkou výhodou je to, že se dá snadno postavit, složit i přemístit. Tvoří ho tři na sebe postavené kvádry. Napsal o tom web Inhabitat.com.

Dům není určen rodinám, ale spíše jednotlivcům a párům. Podle představ architekta Marcia Casagranda slouží jedno patro k práci, druhé k bydlení a ve třetím patře je skleník. Zájemci se však představ architekta držet nemusí, lze je zařídit i jako běžné bydlení dle představ majitele. V domě nechybí ani sauna.

Domek je ideální pro život ve městě. Podobné stavby by mohly rychle přibývat, protože nezaberou hodně prostoru a není tak nutné platit za velký pozemek. I když jsou jeho zdi tenké, stavba je zateplená a vhodná i do zimního počasí.

Stavba by tak měla oslovit i ekologicky smýšlející zájemce – energii získává ze solárních panelů. Architekt zatím nezveřejnil, jaká bude cena. Měla by být však dostupná i pro mladé lidi.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz