Otevírací doba

Zavřou obchody, i když je svátek o víkendu? Takhle to bude 28. října

Zavřou obchody, i když je svátek o víkendu? Takhle to bude 28. října
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Už v sobotu si připomeneme Den vzniku samostatného Československa. Protože 28. říjen letos vychází na víkend, spousta lidí si nejspíš ani neuvědomí, že jde o státní svátek. Mohou pak být nemile překvapeni, když se vydají na nákupy, ale obchody budou zavřené.

Víkend nevíkend, 28. října zkrátka musejí obchody zavřít. Nakazuje jim to zákon, který začal platit přesně před rokem. Podle něj musí mít obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních zavřeno o sedmi vybraných státních svátcích.

Konkrétně se jedná o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den pak smějí mít otevřeno do 12 hodin. Zákon měl umožnit zaměstnancům, aby trávili více času s rodinou, obchodníci si ale stěžují na výrazné poklesy tržeb. Nejvíc lidé totiž utratí právě o svátcích a víkendech. Některým zaměstnancům pak vadí, že přišli o možnost příplatku za práci o státním svátku.

Kromě větších obchodů musejí mít ze zákona zavřeno i všechny bazary, zastavárny či sběrny, a to bez ohledu na velikost. Zákaz se naopak nevztahuje na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích a na prodejny v nemocnicích.

Související obsah

V sobotu se tak rozlučte s nákupy v supermarketech nebo třeba v obchodech s oblečením. Pokud budete muset akutně nakoupit, máte možnost jít do večerek, menších obchůdků nebo na benzinové pumpy.

Co se týče velkých nákupních center, ty si mohou vybrat, jestli o státním svátku otevřou. Většinou s ohledem na to, kolik obchodů kvůli své velikosti musí zavřít. Podívejte se na otevírací dobu vybraných obchodních center 28. října:


ČTĚTE TAKÉ:

Ženu vyhodili z obchodu kvůli tomuhle oblečení, ve kterém šla nakupovat! Chápete to?

Nenechte se v obchodě nachytat: Tohle jsou triky supermarketů!
POZOR! Účtenky z obchodů obsahují nebezpečnou látku!

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz