Volby

Děsivé výsledky průzkumu: Strany jsou zkorumpované a jsme jim fuk!

Děsivé výsledky průzkumu: Strany jsou zkorumpované a jsme jim fuk!
Zdroj: TN.cz

Naprostá většina Čechů se staví vůči politickým stranám kriticky. Přibližně tři čtvrtiny dotázaných lidí souhlasí s tím, že se o ně politické strany zajímají pouze v době voleb. A podobně smýšlejí i v otázkách korupce a provázanosti stran.

V zářijovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), provedeném na vzorku asi tisícovky respondentů, pokládali odborníci sérii otázek týkajících se fungování politických stran v České republice. Přibližně tři čtvrtiny dotázaných (77 %) souhlasí s tím, že se o ně politické strany zajímají pouze v době voleb, jsou zkorumpované (74 %), rozdělují společnost (74 %) a zajímají se především o výhody a zájmy svých členů (73 %).

Téměř tři čtvrtiny české veřejnosti (72 %) navíc věří, že přestože politické strany kritizují jedna druhou, ve skutečnosti
jsou všechny stejné. Nadpoloviční většina českých občanů ve výzkumu souhlasila s tím, že potřebujeme politické strany k hájení zájmů různých skupin a sociálních tříd (56 %) a že by bez politických stran nemohla být demokracie (53 %).

Přibližně polovina veřejnosti rovněž souzní s výroky, že žádná politická strana nereprezentuje názory lidí, jako jsou oni sami (52 %) a současně, že politické strany poskytují lidem  možnost zúčastnit se politické činnosti (49 %).

Související obsah

Převahu negativních vyjádření jsme zaznamenali pouze u jediného tvrzení, které uvádělo, že vstupem do politické strany  lze něco změnit či ovlivnit. Souhlas s tímto výrokem vyjádřila přibližně třetina dotázaných (34 %), více než polovina (56 %) vyjádřila svůj nesouhlas.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Co říkají české hvězdy na výsledky voleb? Některé odpovědi překvapí!

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz