Dušičky

Halloween pobláznil i Čechy. Kde se vzal a proč vyřezáváme dýně?

Halloween je sice zahraniční svátek, čím dál častěji se ale s jeho prvky setkáváme i v Česku. Tradičně se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, a je typický strašidelnými kostýmy a vyřezávanými dýněmi. U nás si spíše než Halloween připomínáme Dušičky.

I když si mnoho lidí myslí, že Halloween je americký svátek, jeho původ sahá až do 5. století, kdy ho slavili Keltové v Irsku a Skotsku jako příchod nového roku. Svátek, který slavili v noci z 31. října na 1. listopadu, se nazýval Samhain a byl přechodem mezi létem a zimou.

Byl vnímán jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Lidé tehdy věřili, že se v tuto noc duše zemřelých vracejí na zemský povrch a že živí mohou navštívit podsvětí. Během Samhainu bylo zvykem prostírat u večeře i pro zesnulé, u kterých se čekalo, že přijdou rodinu navštívit.

Za okna se dávala zapálená svíce, často ve vyřezané řepě, která měla bloudícím duším posvítit na cestu. Lidé zapalovali velké ohně, převlékali se do kostýmů a malovali si obličeje, aby se ochránili před zlými duchy.

Související obsah

Halloween vytvořili křesťané

Dnes už se svátku Samhain neříká, název Halloween vznikl zkrácením anglického All Hallows‘ Eve, tedy předvečer Všech svatých. Mohl za to především papež Bonifác, který se v dobách rozšiřování katolictví snažil vymýtit pohanské (a tedy i keltské) tradice. Jenže lidé se oblíbeného svátku nechtěli vzdát, proto křesťané vytvořili jakousi náhražku – svátek Všech svatých.

Do Ameriky se halloweenské zvyky dostaly až v 19. století spolu s přistěhovalci z Británie. Poté se začaly šířit do zbytku světa. Tradičními znaky jsou vyřezávané dýně se svíčkou, čarodějky, duchové, černé kočky, oheň, kostlivci, sovy, netopýři. Typickými barvami jsou pak černá a oranžová.

Halloween je v dnešní době především svátkem pro děti, které v anglicky mluvících zemích chodí od domu k domu a s tradičním pořekadlem Trick or Treat (Koledu, nebo vám něco provedu) koledují o sladkosti. Pokud se jim cukrátek nedostane, mohou dotyčnému pomalovat auto, dveře, či ušpinit kliku zubní pastou.

Související obsah

Strašidelné horory i tematické pohádky pro děti. Sledujte filmy na Halloween online na Voyo.

Strašidelné dýně mají svůj důvod

I v Česku se v posledních letech rozmáhá vyřezávání dýní. V zahraničí se jim říká také Jackovy lucerny. Váže se k nim totiž legenda o irském darmošlapovi a opilci Jackovi, kterému se podařilo přelstít ďábla. Když si přišel pro jeho duši, Jack ho přiměl, aby vylezl na strom pro jablko. Jenže jakmile byl ďábel na stromě, Jack do kmenu vyřezal kříž a pekelník už nemohl slézt. Jack ho dolů pustil jen pod podmínkou, že si pro něj už nikdy nepřijde. Jenže když Jack zemřel, v nebi ho nechtěli a do pekla nemohl.

Máte i vy na podzim vyzdobený dům? Vyřezáváte dýně? Pochlubte se nám fotkami na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook. Děkujeme!

Od ďábla nakonec dostal Jack žhavou hroudu uhlí, která jej měla na cestě provázet. Jack ji vložil do vydlabané řepy a od té doby mu svítila na jeho věčném putování. Lidé dávají vydlabané dýně na okna a římsy, protože věří, že Jack si světlo vezme a ochrání je před kýmkoli – i před samotným ďáblem.

Související obsah

U nás vedou Dušičky

V Česku se spíše než Halloween slaví Památka zesnulých – lidově Dušičky. Připadá na 2. listopad, tedy den po svátku Všech svatých. Podobně jako u keltského Samheinu se věří, že v tento den se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Je svátkem, kdy se vzpomíná na zesnulé. Dušičky se slaví už od 10. století.

Křesťané na Dušičky navštěvují hřbitovy a rodinné hroby, na kterých zapalují svíčky a pokládají květiny. To má symbolizovat víru ve věčný život a přesvědčení, že smrtí život nekončí.

Se svátkem se pojí řada lidových pověr a zvyků. V předvečer Dušiček prý duše vystupují z Očistce, aby si odpočinuly od útrap. Blízcí hříšníků proto prý plnili lampu na olej máslem, aby si duše mohly potřít spáleniny. Večer se příbuzní napili studeného mléka, aby se duše ochladily. O tomto svátku se pekly tzv. dušičky nebo kosti svatých, což bylo pečivo ve tvaru kostí. Tím se obdarovávali pocestní či žebráci.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz