Jiří Drahoš

Do boje o Hrad jde i Drahoš! Nasbíral přes 142 tisíc podpisů

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš odevzdal ministerstvu vnitra petiční archy, aby mohl kandidovat na prezidenta. Posbíral jich více než 142 tisíc. Nejvýhodnější pozici před volbami má podle něj Miloš Zeman.

Jiří Drahoš původně nasbíral asi 157 tisíc podpisů, část z nich ale vyřadil kvůli chybám. Na ministerstvo vnitra tak doručil petiční archy s 142 157 podpisy občanů. Ke kandidatuře na prezidenta mu stačilo překročit hranici 50 tisíc.

Ve čtvrtek zaregistroval svou kandidaturu lékař a aktivista Marek Hilšer, kterého podpořilo 11 senátorů. Den předtím odevzdal petiční archy s více než 86 tisíci podpisy také textař a podnikatel Michal Horáček.

Zájemci o prezidentské křeslo musí získat podpisy 50 tisíc občanů, deseti senátorů nebo 20 poslanců. Čas na podání kandidátní listiny mají do 7. listopadu do 16:00.

Související obsah

Kandidaturu zatím oficiálně zaregistrovalo šest uchazečů o Hrad. Kromě zmíněných tří také bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že kandidaturu zaregistroval ještě jeden zájemce, který získal podporu poslanců. Jeho jméno ale nesdělilo. Současný prezident Miloš Zeman už má prý dostatek podpisů, kandidaturu ale ještě nepodal.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz