Volby

Drahoše stála kampaň 50 milionů! Topolánek dal sám 7,4 milionu

Drahoše stála kampaň 50 milionů! Topolánek dal sám 7,4 milionu
Zdroj: TN.cz

Většina prezidentských kandidátů už zveřejnila náklady na předvolební kampaně. Účetnictví zatím nedodal jen prezident Miloš Zeman, čas má do pondělní půlnoci. Nejvíce do kampaně investoval Jiří Drahoš, následován Michalem Horáčkem.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš investoval do kampaně před prezidentskými volbami téměř 50 milionů korun. Jako výdaje vykázal 49,97 milionu, z toho 46,7 milionu byly penězní dary, zbytek tzv. bezúplatná plnění - např. za práci jeho týmu či reklamu. Sám investoval 76 300 korun.

Druhou nejdražší kampaň vedl textař a podnikatel Michal Horáček, který si ji celou platil sám. Celkem ho stála 39,9 milionu korun,  bezúplatná plnění vyúčtoval Horáček na 271 tisíc. Na "třetí místo" se s 18,1 miliony korun zatím dostal bývalý premiér Mirek Topolánek. Sám do kampaně investoval 7,4 milionu.

Diplomat Pavel Fischer dodal zprávu o financování v písemné formě. Kampaň ho stála asi 8,4 milionu, z toho více než 7 milionů tvořily dary. Lékaře Marka Hilšera vyšla předvolební kampaň na 1,8 milionu korun, většinu ale tvořila bezúplatná plnění a darem dostal asi 455 tisíc.

Bývalý šéf Škodovky Vratislav Kulhánek, který skončil poslední, zaplatil za kandidaturu 7,4 milionu korun. Většinu investoval Pavel Sehnal, mecenáš strany ODA, za níž Kulhánek kandidoval. Hudebník Petr Hannig vyčíslil svou kampaň na necelých 130 tisíc korun, Jiří Hynek na 730 tisíc.

Údaje vyplývají ze zpráv o financování, které uchazeči o Hrad poskytli Úřady pro dohled nad financováním politických stran. Jako jediný zatím náklady na kampaň nezveřejnil prezident Miloš Zeman, čas má do konce dubna, tedy do pondělní půlnoci.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz