Domácí

Máme už vybraná jména, řekl Rakušan. Koalice řešila náhradu za Gazdíka

Lídři vládní koalice v úterý odpoledne řešili další dopady kauzy Hlubuček, kvůli které rezignoval ministr školství Petr Gazdík (STAN). Hlavním bodem schůzky byla především Gazdíkova náhrada na postu ministra.

V úterý odpoledne vládní představitelé řešili jméno nového ministra školství. Předseda hnutí STAN a vicepremiér Vít Rakušan premiérovi Petru Fialovi (ODS) představil seznam lidí, kteří by do čela resortu mohli usednout.

Kandidáta na šéfa resortu školství hodlá Rakušan vybrat do konce týdne, pak podle něj budou následovat konzultace s prezidentem Milošem Zemanem. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je nominace koaliční, a Piráti se Starosty tedy musejí přijít se jménem, na kterém bude shoda.

Související obsah

Mluví se zatím především o třech jménech. Podle Rakušana by to mohl být někdo z členů senátního výboru pro vzdělávání, například Jiří Drahoš nebo Miroslav Plevný. Ve hře je ale i exministr za hnutí ANO Robert Plaga.

Členové vlády na schůzi projednali možné nástupce, kteří by mohli na pozici ministra školství nahradit Gazdíka. V tuto chvíli však jména kandidátů nechtěli zveřejnit. "Máme nějaká jména, s nimiž se během následujících dnů sejdu, ale zatím je nebudeme zveřejňovat. Oznámím je, až budeme definitivně rozhodnutí," řekl Rakušan. O novém ministrovi jednal především s koaličními Piráty.

Současně také řekl, že trvá na důsledném prošetření kauzy. "Krást se nemá. Ani v mém, ani v jiném politickém hnutí," ohlásil Rakušan. Dodal také, že Gazdík odstoupil především kvůli svým těžko vysvětlitelným kontaktům s obviněnými v kauze Dozimetr. Podle něj však nejde o přiznání viny.

Související obsah

​Rakušana podporuje i premiér Petr Fiala (ODS), který ministrovi vnitra plně důvěřuje. "Nevidíme žádné důvody pro rekonstrukci vlády. Rakušan má naši důvěru, že zůstane nestranný a že bude dosaženo spravedlivého výsledku," řekl Fiala.

V celé vládní koalici je shoda na tom, že teď je potřeba doplnit vládu tak, aby byla od července kompletní. Prvního července totiž začíná české předsednictví v Radě Evropské unie. Gazdíkův krok považuje premiér Fiala za výraz politické změny, o kterou kabinet usiluje. Odchod ministra školství je první změnou od jmenování Fialovy vlády.

Petr Gazdík ohlásil svou rezignaci v neděli, a to kvůli kontaktům s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Napojení na úplatkářskou kauzu Gazdík ale odmítá.

Skončí ve funkci další ministr? Podívejte se na rozhovor o kauze s předsedkyní strany TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou:

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz