Máslo

Velké srovnání másel: Která jsou měkká a která tvrdá jako kámen?

Velké srovnání másel: Která jsou měkká a která tvrdá jako kámen?
Zdroj: vitalia.cz

Není máslo jako máslo. A teď není řeč o ceně. Všimli jste si, že některé jde roztírat daleko snadněji než jiné? Může za to rozdílný způsob výroby. Které máslo je jako kámen a které jako tvaroh?

Není nic horšího, než když si chcete namazat pečivo máslem, ale musíte několik minut čekat, než do něj vůbec jde zabořit nůž. Do krémů se ale zase měkké máslo nehodí. Čím to je a jak si vybrat to pravé? To zjišťoval web Vitalia.cz.

Rozdílná konzistence másla je dána odlišnou výrobní technikou. "V České republice se dnes vyrábí výlučně máslo ze sladké smetany. Něco jiného je máslo se smetanovým zákysem, kdy se zákys přidává až do hotového másla ze sladké smetany," vysvětlil předseda Českomoravského mlékárenského svazu Jiří Kopáček.

Novinkou je původem nizozemská technologie NIZO, díky níž se vyrábí máslo ze sladké smetany s použitím mléčných kultur. Toto máslo chutná jako máslo ze zakysané smetany, ale je u něj výrazně zlepšena jeho konzistence. Po vyndání z lednice je výrazně měkčí, a proto se lépe maže, píše Vitalia. V Česku se bohužel nepoužívá, u zahraničních másel na ni ale narazit můžete.
 

Roztíratelnost másla poznáte už v regálu


Jak bylo máslo vyrobeno, se z etikety nedozvíte. Poznat, jestli je měkké nebo tuhé, ale není obtížné. U těch českých na měkčí konzistenci příliš nespoléhejte. Pouze jediný český výrobce totiž vyrábí máslo, které je roztíratelnější, protože si hraje s krystalizací tuku. Měkčí jsou potom belgická másla. Jestli je máslo měkké, nebo tuhé, poznáte podle hmatu, a to i přes obal.

Web Vitalia také testoval, jak jsou na tom s roztíratelností másla, která najdete v českých obchodech. Ta nejměkčí pocházejí z Belgie – máslo Tesco Value a máslo ve stříbrném obalu s motivem krajiny a krávy. Naopak nejtužší bylo Čerstvé máslo z Polabských mlékáren (Milko) a polské máslo od výrobce Polmlek.

ČTĚTE TAKÉ:

NAPROSTÁ BOMBA: Natřete trochu másla na rozkrojenou cibuli! Častý problém bude pryč

Každé ráno vás vytáčí neroztíratelné máslo? Tenhle trik si zamilujete!
Velký redakční test: Hledali jsme nejlepší máslo na trhu

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz