Investování

5 nejčastějších chyb při investování! Rozhodně je nedělejte

5 nejčastějších chyb při investování! Rozhodně je nedělejte
Investování |

Ze všech chyb, kterých se investoři dopouštějí, se těchto pět opakuje nejčastěji.

1. Nemáte žádný plán

Pokud jste si nestanovili plán, neznáte ani cíl, kam se chcete investováním dostat. Vaše aktivita je pak jen sledem nahodilých rozhodnutí. Sestavte si osobní investiční plán, kde si stanovíte konkrétní cíle, určíte, jak velké riziko jste ochotni podstoupit, a také to, jak budete měřit úspěch.

2. Stanovujete si nereálné cíle

Rozdíl v rozumně stanovené výši výnosnosti a nereálnými investorskými očekáváními je nejčastější příčinou chybných investičních rozhodnutí. Úspěšní investoři také zpochybňují své vlastní úsudky – přehnané sebevědomí je jistou cestou k investičnímu selhání.

3. Máte příliš krátký časový horizont

Většina investorů se koncentruje jen na krátké časové období. Pokud si ale spoříte a investujete na důchod, váš časový horizont se pohybuje v řádech desítek let. S tím můžete přistupovat i k volbě konkrétních investic a nemusíte se soustředit jen na krátkodobé a často méně výnosné projekty.

Související obsah

4. Budoucnost je jiná než minulost

Mnoho investorů se upíná k strategiím a fondům, které v minulosti poskytovaly zázračně vysoké výnosy. Pokud víte, že nějaký konkrétní fond dosahoval vysokých výsledků za posledních pět let, říká vám to s jistotou jen jediné – měli jste do něj investovat před pěti lety. Soustřeďte se tedy více na budoucí než minulý vývoj trhu.

5. Sázka na jednu kartu

Mnoho investorů objeví produkt s velkou momentální výnosností a jsou jím tak zaujati, že do něj vloží všechny své peníze. Měli byste pamatovat na to, že dokonale bezpečný způsob uložení peněz neexistuje. Zkrachovat může akciová společnost, penzijní fond i banka. Je tedy důležité své investice rozdělit mezi více produktů s odlišnou mírou rizika i výnosnosti.

TN.cz

K tématu Investování

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz