Vichřice

Česko sčítá škody po vichřici. Požádejte o náhradu, dokud je čas!

Hlášení škod po ničivé vichřici Herwart byste neměli odkládat. Pokud to totiž nestihnete do měsíce, mohlo by stát, že vám pojišťovna nic neproplatí. Podívejte se, co dělat, abyste peníze dostali.

Přesně před týdnem se přes Česko přehnala ničivá bouře Herwart. Vyžádala si u nás čtyři lidské životy i obrovské škody na majetku. Pojišťovny evidují desítky tisíc pojistných událostí. Vyřešit se jim podařilo zatím zhruba pětinu.

Do terénu likvidátoři a technici vyrazili i o víkendu. Lidé totiž mohli vyrazit zkontrolovat i své chaty a chalupy. Na další nápor se tak připravují i telefonická centra.

Abyste peníze od pojišťovny získali, je důležité nahlásit škody co nejdřív. Lidé totiž mají na nahlášení škod u některých pojišťoven pouze 30 dní. Přestože promlčecí lhůta daná zákonem je tříletá. A pozor. Po třech letech od oprav bývá složité dohledat faktury a bez nich žádná pojišťovna peníze neproplatí.

Související obsah

Nejdůležitější je škodu pořádně vyfotit a to ještě předtím, než se lidé pustí do oprav. Nebo mohou počkat na pracovníka pojišťovny, který si škody zdokumentuje sám.

Jak nahlásit škodu

Při hlášení škod je důležité dodržovat podmínky jednotlivých pojišťoven. U Kooperativy můžete nahlásit škody mailem, telefonicky, přímo do webového formuláře na webu pojišťovny nebo na pobočce.

Generali pak zohledňuje výši škod. "Menší škody se nám daří vyřešit i při nahlášení přes telefon. Když klient dodá průkazné fotografie, ze kterých jsme schopni škodu posoudit, pak nic nebrání tomu, abychom v podstatě ještě ten samý den od dodání podkladů zaslali klientovi na účet peníze," řekl mluvčí Jan Marek.

Většinou to ale trvá několik týdnů. Ve výjimečných případech je možné se s pojišťovnou předem domluvit na vyplacení záloh. "Je to možné. Už bylo vyplaceno na 200 záloh," potvrdil mluvčí Allianz Václav Bálek. I pojišťovny přitom mají své lhůty - ke škodě se musí vyjádřit do tří měsíců od nahlášení.

Jaroslav Brousil / Klára Pospíšilová/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz