Miloš Zeman

Okamura v Lánech prozradil, jestli bude kandidovat na prezidenta

Jen pár desítek minut poté, co Miloš Zeman oznámil svou kandidaturu na prezidenta, přijal na zámku v Lánech předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamuru. Ten je už čtvrtým předsedou strany, se kterým se prezident po volbách schází.

Schůzka prezidenta Miloše Zemana a předsedy SPD Tomia Okamury začala na zámku v Lánech ve dvě hodiny odpoledne. Hnutí Svoboda a přímá demokracie skončilo ve volbách na čtvrtém místě a získala ve Sněmovně 22 mandátů.

Podle Okamury bylo jednání vesměs pozitivní. Shodli se na tom, že Sněmovna by měla začít co nejdříve pracovat a zastoupení ve vedení Sněmovny by mělo být poměrné vzhledem k výsledkům voleb.

Shodli se také na tom, že je nutné prosadit zákon o referendu, včetně možnosti referenda o vystoupení z Evropské unie. Prezident ale zdůraznil, že nepodporuje hlasování o daních a o otázkách, které jsou v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Související obsah

Prioritou je podle SPD zákon přímé volbě a odvolatelnosti politiků. Je nutné zabránit zakořenění islámu a přijímání nezákonných migrantů.

Menšinovou vládu Andreje Babiše SPD nepodpoří. "Andrej Babiš nepředložil životaschopný návrh vlády. Není důvod, abychom menšinovou vládu v prvním kole podpořili," řekl po jednání lídr SPD.

Tomio Okamura (SPD) po schůzce s prezidentem na zámku v Lánech:

 

Řeč byla také o prezidentských volbách, spekulovalo se totiž o tom, jestli bude Okamura usilovat o Hrad. SPD se ale rozhodla, že vlastního kandidáta mít nebude. "Chceme, aby se prezidentem stal člověk, který prosazuje přímou demokracii, je proti islamizaci, nelegální migraci a musí hájit naše zájmy, ne zájmy Bruselu," řekl Okamura. O tom, jakého kandidáta podpoří nebo nepodpoří, se rozhodne 9. prosince na sjezdu SPD.

Související obsah

Prezident se minulý čtvrtek setkal s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Miloš Zeman mu doporučil účast ve vládě Andreje Babiše. Piráti to ale i nadále odmítají. Bavili se také o možnosti předčasných voleb, které by mohly nastat, kdyby ani jeden z pokusů sestavit nový kabinet nevyšel. Podle vyjádření Bartoše ale prezident Zeman předčasné volby vyhlašovat nechce.

Prvního listopadu se prezident sešel se členy vedení ODS Petrem Fialou a Alexandrou Udženija. Neshodli se ale na ničem. Zatímco prezident podporuje menšinovou vládu Andreje Babiše, tak ODS je zásadně proti.

První schůzka v Lánech proběhla 23. října, prezident se setkal s vítězem voleb Andrejem Babišem. Hlava státu se chce postupně setkat se všemi zástupci stran, které se dostaly do Sněmovny, a to do 16. listopadu. 

mom/Veronika Polášková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz