Mirek Topolánek

Topolánek mluvil o kandidatuře: "Jdu do toho, mám nejvíc výhod!"

Mirek Topolánek o víkendu šokoval rozhodnutím, že chce kandidovat na prezidenta. Za jediný den sehnal senátorskou podporu a v úterý zaregistroval kandidaturu na ministerstvu vnitra. Na tiskové konferenci pak vypočítal důvody i své výhody.

Topolánek začal tiskovou konferenci omluvami. "Teprve dáváme dohromady tým. Dejte nám trošičku času, to není žádný trik. My jsme opravdu začali s přípravou kandidatury až ve čtvrtek, pátek," uvedl bývalý předseda ODS. Politickou kampaň prý zatím připravenou nemá.

Hned poté se vyjádřil také ke spekulacím, že by byl stranickým kandidátem. "Já jsem úmyslně stál o širší podporu v Senátu, kde jsem politicky vyrostl a mám na něj hezké vzpomínky. Chtěl jsem širokou podporu, abych deklaroval, že jsem nestranický kandidát," upřesnil Topolánek.

Kandidovat na prezidenta se rozhodl po zhlédnutí tiskové konference Miloše Zemana a Andreje Babiše z lánského zámku. "To byla pomyslná poslední kapka. Chci, aby si lidé Miloše Zemana pamatovali za to dobré, ne jako muže, který překrucuje Ústavu a nadbíhá mocnostem," prohlásil bývalý premiér.

"Určitě nejsem patologicky závislý na moci, nejsem ani králík v klobouku, kterého někdo vytáhl a teď hopsá podle nějakých not. Jdu do toho, protože mě to baví, jsem v tom dobrý a i přesto že vím, co mě čeká," pokračoval.

Související obsah

Pak Topolánek vyjmenoval své výhody. Kromě kompetence a toho, že v sobě prý nenosí staré křivdy, upozornil také na svou loajalitu. "Nikdo nemůže říct, že bych ho podrazil. Nabízím tedy vnitřní integritu a také ústavnost. Jsem také schopen lidi nadchnout a zasypávat příkopy mezi nimi. A největší výhodou je to, že jsem tím celým už prošel. Dopustil jsem se chyb, ale dvakrát stejnou chybu nedělám. Jestli má někdo z těch kandidátů výhodu, jsem to já," sdělil.

Na několik minut se expremiér rozhovořil také o svém životě, který rozdělil do několika období. Zmínil i spolupráci s lobbistou Markem Dalíkem, který si právě odpykává ve vězení trest za korupci.

Někteří voliči se totiž obávají, že pokud by se stal Topolánek prezidentem, Dalíkovi by udělil milost. I k tomu se kandidát vyjádřil. "S Markem Dalíkem jsme prožili dobré i zlé, byl to můj nejlepší kamarád. Mám svůj soukromý názor na rozhodnutí soudu, ale musím ho respektovat. Milosti nebo abolice jsou na místě pro osoby ve velmi špatném stavu. A to určitě není případ Marka Dalíka," vysvětlil své důvody.

Bývalý premiér oznámil svůj záměr ucházet se o prezidentské křeslo v neděli odpoledne. Prý šlo o emotivní rozhodnutí, o kterém ale přemýšlel už delší dobu. Během pondělka se mu podařilo přesvědčit deset senátorů, kteří mu kandidaturu podepsali.

Většina z podporujících senátorů je členem ODS, které Topolánek dříve šéfoval. Její současné vedení se zatím k Topolánkově kandidatuře staví vlažně. Oficiální postoj k prezidentské volbě chce teprve strana představit, měla by se vyjádřit, zda podpoří některého z kandidátů.

Podle politologů bude bývalý předseda ODS silným soupeřem v debatách. Přestože se rozhodl kandidovat takřka na poslední chvíli, za dva měsíce může alespoň některé voliče přetáhnout především Jiřímu Drahošovi a Michalu Horáčkovi. Více o prezidentských kandidátech čtěte zde.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz