Domácí

KSČM podpoří menšinovou vládu, má k tomu ale několik podmínek

Prezident Miloš Zeman odpoledne pokračoval ve svých povolebních schůzkách se šéfy stran, které se dostaly do sněmovny. Na zámek v Lánech za ním přijel předseda komunistů Vojtěch Filip.

Vojtěch Filip dorazil do Lán ve dvě hodiny odpoledne a strávil tam asi hodinu. Bavili se s prezidentem o ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. Filip uvedl, že je připraven hlasovat pro kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka do čela Sněmovny.

Také se šéf komunistů se Zeman bavil o svých podmínkách, za kterých je ochoten podpořit menšinovou vládu Andreje Babiše.

Mezi těmi podmínkami je prosazení zákona o obecném referendu, čtyřletý program na trvalé zvyšování minimální mzdy, valorizaci důchodů nebo také ochrana přírodního bohatství, ať už vodních zdrojů nebo například lithia.

Vojtěch Filip také řekl, že by si přál mít zastoupení KSČM v petičním a rozpočtovém výboru. co se týče rychlosti sestavení vlády, tak je přesvědčen, že by mohla nová vláda požádat o důvěru ještě letos před Vánoci.

Související obsah

Další povolební schůzky čekají prezidenta na zámku v Lánech příští týden. Mezi hosty budou zástupci ČSSD, TOP 09, Lidovců a Starostů a nezávislých.

Vojtěch Filip se také vyjádřil k výroku Josefa Skály, který uznal, že poprava Milady Horákové byla chyba: "Toto stanovisko nemůže být stanoviském KSČM, protože ho nepřijal žádný kolektivní orgán. Je to stanovisko Josefa Skály. Já respektuji, že jako místopředseda strany má na takové stanovisko svoje právo."

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz