Orangutan bornejský

Filmový hrdina Ámos měl rakovinu. V zoo ho museli utratit

Jeden ze symbolů ústecké zoologické zahrady, orangutan bornejský, přezdívaný Ňuňák, ve středu zemřel. Vedení zoo ho muselo kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu utratit. Orangutan měl karcinomy na plicích.

"Onemocnění bylo zjištěno na konci července 2017, kdy samec orangutana v celkové narkóze prodělal na odborném pracovišti veterinární ordinace Střekov důkladné vyšetření," uvedla mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Ňuňák měl problémy s bederní páteří, špatně se pohyboval a trpěl bolestmi. S tím souvisel i snížený příjem potravy, omezená chuť k jídlu a viditelný úbytek na váze.

Rentgen odhalil degenerativní onemocnění páteře, ultrazvuk potom nádory na plicích. "Léčba v tomto stádiu nebyla možná, podáváním léků šlo pouze zmírnit bolesti, omezit zavodnění plic a vyčkávat, jakou rychlostí nemoc propukne naplno," doplnila mluvčí.

Vedení zoo se rozhodlo ukončit Ňuňákovo trápení po několika týdnech. Tělo dostalo Muzeum města Ústí nad Labem.

Na Ňuňáka si možná vzpomínáte z filmu Marie Poledňákové Dva lidi v zoo, kde ztvárnil roli neposedného opičáka Ámose.

Se svou životní partnerkou Ňuninkou přišel do ústecké zoo v roce 1989. Pravděpodobně oba pocházeli z volné přírody a byli odhcyceni pytláky. Po natáčení filmu je měli přemístit do zoo v západním Německu.

Do zoo se dostali ve zuboženém stavu a přežili jen díky péči ošetřovatelů. Proto se zoo rozhodla, že si je ponechá. Ve filmu měli původně účinkovat oba, ale velmi se od sebe lišili. Nakonec se filmovou hvězdou stal jenom Ňuňák.

Související obsah

Orangutani se také stali několikrát pyšnými rodiči. Poslední mládě se narodilo 14. 12. 2016. V únoru však na následky úderu do hlavy samička bohužel zemřela.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz