Potraviny

Seniorům i matkám pomáhají sbírky potravin! Zájem je rekordní

O uplynulém víkendu se už popáté konala Národní potravinová sbírka. Jejím cílem je shromáždit trvanlivé potraviny, ale také drogérii nebo potřeby pro miminka. A Češi ukázali, že jim osud méně šťastných spoluobčanů není lhostejný - sbírka totiž letos byla nejúspěšnější v historii.

Češi totiž v obchodech, které se sbírky zúčastnili, dobrovolníkům odevzdali podle dosavadních propočtů rekordních 370 tun trvanlivých potravin a více než 41 tun drogistického zboží. 


A to podle organizátorů sbírky znamená 926 tisíc porcí jídla, které mohou zasytit třeba chudé matky samoživitelky nebo osamělé seniory. Ti všichni často nemají na jídlo a kosmetiku a uléhání s prázdným žaludkem je pro ně každodenní realitou.


Do Národní potravinové sbírky se letos zapojilo přibližně 750 obchodů z celé republiky včetně velkých supermarketů a hypermarketů. Potravin se vybralo o 58 tun víc než loni, objem kosmetiky a drogistického zboží se téměř zdesetinásobil - z loňských 4,6 tun na letošních 41,5 tuny.


Podle organizátorů byli Češi o víkendu nejštědřejší v Tesku v pražském Edenu, kde se vybralo 8,1 tun zboží. O sto kilo míň odevzdali v Tesku na Smíchově.


Související obsah


A i když je letošní ročník Národní potravinové sbírky u konce, pokud chcete, pomáhat můžete kdykoli - potravinové banky totiž pochopitelně fungují po celý rok a za dary nebo dobrovolnickou výpomoc se zlobit nebudou.

"Řetězce jsou zapojeny do spolupráce s potravinovými bankami v průběhu celého roku, kdy se darují potravinové přebytky, jako je ovoce, zelenina, pečivo, nebo trvanlivé potraviny,“ přizvukuje mluvčí Teska Václav Koukolíček.


Pokud se chcete o potravinových bankách či Národní potravinové sbírce dozvědět víc, klikněte SEM nebo SEM.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz