Policie

Žena spadla z kola, policie ji za to přišla pokutovat do nemocnice!

Žena spadla z kola, policie ji za to přišla pokutovat do nemocnice!
Zdroj: Mediafax

Žena (72) ze Zlínska si po pádu z kola zlomila kotník, podle policistů ale její trest nebyl dostatečný. Udělili ji navíc pokutu za to, že se plně nevěnovala řízení - vyrazili kvůli tomu až do nemocnice. Na případ upozornil úřad veřejné ochránkyně práv, která považuje postup policie za nezákonný.

Žena ve věku 72 let jela brzy ráno obcí na kole do kostela. Při odbočování vpravo se lekla protijedoucího auta, seskočila z kola, špatně došlápla a zlomila si kotník. Během její následné hospitalizace ji v nemocnici navštívil policista a uložil jí pokutu, protože se plně nevěnovala řízení jízdního kola.

Přesně těmito slovy kuriózní případ shrnul úřad veřejné ochránkyně práv, podle kterého ombudsmanka Anna Šabatová považuje postup policie za nezákonný, nemravný a nedůstojný. Policie se podle ní dopustila pochybení.

Strážce zákona měl na místo přivolat nezletilý svědek. Co nehodě předcházelo, ale neviděl. "Policista na místě nehody zjistil, že je povrch vozovky nerovný a byl několikrát opravován. Existují tedy pochybnosti, zda byl pád z kola skutečně způsoben nevěnováním se řízení. Nebylo nijak prokázáno, že se žena nevěnovala řízení kola. Důkaz pro takové tvrzení chybí," upozorňuje úřad.

Související obsah

Pád ženy z kola podle ombudsmanky navíc není natolik závažný, aby musela být žena pokutována. Policista nechal seniorku podepsat pokutu v nemocnici - v cizím prostředí, na což si začal stěžovat i syn zraněné ženy.

"Podle stěžovatele policista jeho matku řádně nepoučil, že má právo odmítnout výpověď, pokud by jí mohla uškodit, nebo že protokol nemusí podepsat. Žena podle všeho protokol i blokovou pokutu podepsala ze strachu, že to musí udělat," vysvětluje úřad ombudsmanky.

Na místě navíc měla být svědkyně, kterou ale nikdo nevyslechl. "Nevyslechnutí této svědkyně považuje ombudsmanka za pochybení, kterého se dopustilo Krajské ředitelství policie Zlínského kraje. Spočívá v nedostatečném zjištění skutkového stavu při vyřizování stížnosti, kterou na postup policisty podal syn stěžovatelky," dodává úřad.

Související obsah

Šlo o přestupek, tvrdí policie

Policie jakékoliv pochybení odmítá a upozorňuje, že případ už se stal loni v květnu. "Žena se při jízdě na jízdním kole nevěnovala plně řízení nemotorového vozidla (jízdního kola) a nesledovala situaci v silničním provozu v důsledku čehož havarovala, čímž se podle zákona o provozu na pozemních komunikacích dopustila přestupku," sdělila TN.cz mluvčí policie Lenka Javorková.

A schválila i postup policisty v nemocnici. "Měl v tomto případě možnost uložit za přestupek pokutu do výše dva tisíce korun, ovšem s přihlédnutím k závažnosti přestupku, následkům a osobě uložil pokutu ve výši 500 korun, s čímž žena souhlasila a stvrdila souhlas svým podpisem. K uložení pokuty došlo až po čtyřech dnech od dopravní nehody v nemocnici, a to po konzultaci s ošetřujícím lékařem," dodala mluvčí.

Postup policisty byl podle Javorkové prověřován na několika úrovních – krajské šetření, ani šetření policejního prezidia ale neshledalo v postupu policistů žádné pochybení, policista podle ní postupoval podle zákona.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz