Neschopenka

Za šizení neschopenky i 20 tisíc! Na tohle všechno můžete doplatit

Za šizení neschopenky i 20 tisíc! Na tohle všechno můžete doplatit
Zdroj: Thinkstockphotos

Za devět měsíců letošního roku udělili kontroloři ze sociální správy téměř třem tisícům lidí tučné pokuty. Nejvíc hříšníků bylo v Plzeňském kraji, pacienti doplatili na špatné označení bytu i nedodržování vycházek.

Chybně zadaná adresa, neoznačený zvonek, nedodržení nařízeného režimu léčby. To jsou jen některé z prohřešků, které vás mohou dostat v době pracovní neschopnosti do pořádného maléru.

Letos až do září pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) zkontrolovali celkem 112 191 lidí na neschopence, za nedodržování pravidel potrestali hned 2850 pacientů!

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplývá, že nejvíce hříšníků eviduje Plzeňský kraj. Potrestáno tu bylo hned 361 lidí. Lépe na tom nejsou ani Pražané, kde z 4304 provedených kontrol dostaly postih téměř tři stovky pacientů. Za nedodržování režimu jim bylo zkrácena nebo dokonce odebrána nemocenská. Kdy na ni máte nárok a kolik dostanete, se dočtete zde.

Související obsah

Na tohle pozor!

"Lidé, jimž lékař vystavil tzv. neschopenku, jsou zejména povinni dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce, sdělit ošetřujícímu lékaři platnou adresu místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti, označit byt a zvonek jmenovkou, prokázat se při kontrole průkazem totožnosti a dodržovat dobu vycházek, pokud jim je ošetřující lékař povolil," varují pracovníci ČSSZ.

Vycházky mohou být povoleny nejvýše v celkovém rozsahu šest hodin denně (v jednom či více časových úsecích), a to v době od sedmi do devatenácti hodin.

Při porušení pravidel (zejména opakovaném) vám hrozí nejen odebrání dávek, ale v krajním případě i výpověď a nebo pokuta. A ta není vůbec nízká - může být až 20 tisíc korun! Podle České správy sociální zabezpečení jde ale spíše o ojedinělé případy.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz