Domácí

Jste z Vánoc na prášky? V ohrožení jsou tři skupiny lidí!

Jste z Vánoc na prášky? V ohrožení jsou tři skupiny lidí!
Zdroj: Thinkstockphotos

Podle psychologů jsou vánoční svátky nejvíce stresovým obdobím v roce. Někteří se bojí o své výdaje, jiní že nemají nic hotovo, další že nic nestíhají. Pak jsou tací, kteří žijí ve strachu, že svátky nemají s kým trávit. Psycholog Tomáš Morávek poradil, jak se vyhnout předvánočnímu stresu a užít si Vánoce skutečně jako svátky klidu a pohody.

Zbývá přesně měsíc do Vánoc a někteří lidé se začínají stresovat tím, že nic nestíhají. "Ve stresu jsou před Vánoci prakticky všichni v produktivním věku. V práci se vše musí stihnout ještě před svátky, do toho sháníte dárky, pečete cukroví, uklízíte a zdobíte dům, to vše na člověka působí," vysvětlil Morávek.

Podle něj lze vymezit tři typické skupiny lidí, které před svátky propadají depresím. A nabízí pro ně recept na klidné svátky:

1. PERFEKCIONISTÉ, kteří si myslí, že musí mít vše dokonale naklizeno a připraveno. 

"Měli bychom si položit základní otázku, jestli je opravdu tak nutné, mít dokonale naklizeno. Detailům většinou nikdo nevěnuje pozornost, ale někteří lidé nemají klid, dokud vše není dokonalé," popsal Morávek a doporučil ujasnit si, co je ve skutečnosti smyslem Vánoc.

"Lidé si musí ujasnit, že to nejdůležitější je například úsměv dítěte nebo blízkých a těm je často jedno, jestli jsme nezapomněli utřít prach."

2. OPUŠTĚNÍ a truchlící lidé, kteří přišli o milovanou osobu, ať už kvůli rozchodu nebo úmrtí.

"Takoví lidé často svátky vyloženě nenávidí. Všude vidí reklamy na lásku a oni jsou přitom sami nešťastní," popsal tuto skupinu.

"Opět, musíme si uvědomit, že si svátky můžeme zařídit po svém. Pokud je nám to příjemné, můžeme je úplně odklonit z našeho vnímání. Někteří lidé například odjíždějí pryč, na chatu nebo na dovolenou. Pokud si to nemůžete dovolit, sejděte se například s přáteli, zkrátka dělejte si co jen chcete," doplnil.

Související obsah

3. LIDÉ S FINANČNÍMI POTÍŽEMI.

Často se cítí pod tlakem, protože si nemohou dovolit drahé dárky. Někteří si na ně dokonce půjčují.

"Takové jednání je velmi sebedestruktivní a iracionální. Pokud si nemůžeme dovolit "drahé Vánoce", nesmíme se tím nechat ovlivnit. Míra spokojenosti není úměrná tomu, kolik peněz utratíme. Zní to jako klišé, ale je pravda, že Vánoce nejsou o penězích. Lídé, kteří si předají pod stromečkem dárek za 500 korun, jsou často ve finále spokojenější než ti, kteří utratili desetitisíce," uzavřel svá doporučení doktor Morávek.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz