Vánoce

Letošní vánoční strom v Praze ozdobí už podruhé! Je starý 66 let

V neděli dopoledne se uřízl a naložil strom, který bude stát na pražském Staroměstském náměstí. Jde o smrk z obce Roztoky ve středních Čechách, který je zvláštní v tom, že bude vánočním stromem už podruhé.

V devět hodin ráno se rozezněla obcí Roztoky motorová pila. Organizátoři vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze vybrali smrk starý 66 let. "Ten strom by stejně musel být pokácen. Proto mám i velkou radost, že bude využit, protože sahal do vysokého napětí," popsala starostka obce Lenka Peterková.

Na zajímavou podívanou se sjeli i lidé z okolí. Většina byla z výběru stromu nadšená. "Pojedu se něj podívat na Staroměstské náměstí, každý rok tam jezdím, tak letos pojedu zase," řekla místní. "Jsme pyšní na to, že roztoky budou zase známý, než byly doposud. A jsme pyšní na to, že ho bude mít Praha," řekla další žena.

 

Související obsah

Strom má podle letokruhů 66 let a váží čtyři tuny. Z celkové výšky dvacet čtyři metrů byly uříznuty dva. Další dva budou zapuštěny do země. Pracovníci museli kmen ořezat na požadovaný průměr.

Velikán už přitom jako Vánoční stromeček jednou sloužil. Původní vlastníci si přinesli malý stromek na Vánoce i s kořeny. Poté ho zasadili na břehu Berounky. Teď bude ozdobený znovu. "Nejdřív udělal radost mě jako dítěti, teď udělá radost celému státu," popsal majitel.


Strom na staroměstském náměstí vztyčí organizátoři trhů v noci z pondělí na úterý. Poprvé se rozsvítí v sobotu 2. prosince. Obec za peníze z prodeje stromu vysadí nový.
 

ham, TN.cz

K tématu Vánoce

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz