Jemen

Povstalci v Jemenu zavraždili bývalého prezidenta, vládl 33 let

Povstalci v Jemenu zavraždili bývalého prezidenta, vládl 33 let
Zdroj: Profimedia

K velkému zvratu došlo v pondělí v občanské válce v Jemenu. Hútijští povstalci přepadli vůz bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Ten při útoku svých bývalých spojenců zemřel. Sálih a Hútiové v roce 2015 rozpoutali vzpouru proti Sálihovu nástupci, která vyústila v dodnes trvající občanskou válku. Sálih se ale minulý týden ke svým spojencům otočil zády.

Sálihovu smrt potvrdili Hútiové, kteří ještě minulý týden bojovali bok po boku s jeho vojáky. Zprávu odvysílala rozhlasová stanice patřící ministru vnitra, který pochází z řad Hútijů, radikální šíitské organizace podporované Íránem. Na internetu se objevily i fotografie a video s tělem bývalého prezidenta.

Na záběrech je tělo bývalého prezidenta na dece, kolem něj stojí hútijští ozbrojenci, kteří smrt Sáliha oslavují. Bývalý prezident má na hlavě velké zranění, pravděpodobně střelnou ránu. Povstalci také dopoledne vyhodili do vzduchu jeho rezidenci v hlavním městě Sana´á. Sáliha zřejmě přepadli, když cestoval autem na jednání.

Občanská válka v Jemenu se před týdnem změnila v ještě větší chaos. Doposud o nadvládu nad zemí bojovala vojska loajální k prezidentovi Abdu Rabbúovi Mansúrovi Hádímu, podporovaná Saudskou Arábií a dalšími arabskými státy, s vojáky věrnými Sálihovi a s jeho spojenci z řad Hútíjů.

Moc nad částí země dokázali díky občanské válce získat také radikálové věrni Islámskému státu či Al-Káidě nebo místní ozbrojené skupiny nenapojené na žádnou ze stran konfliktu.

Související obsah

Sálih ale v sobotu v prohlášení nabídl protistraně jednání, což Hádího vláda i Saudové přivítali. Hútíové ale uvedli, že Sálih zradil koalici, ve kterou nikdy nevěřil, a pustili se do bojů s jemu věrnými vojáky.

Sálih stál nejprve v čele Severního Jemenu (Jemenské arabské republiky), který se v roce 1990 spojil s Jižním Jemenem (Jemenskou lidově-demokratickou republikou). Sálih se stal prezidentem sjednocené země, smetlo jej ale Arabské jaro, v roce 2011 slíbil, že v příštích volbách nebude kandidovat a prezidentem se stal dosavadní viceprezident Hádí.

Související obsah

V roce 2015 ale propuklo v Jemenu povstání šíitských Hútiů, kteří Hádího vyhnali z hlavního města Sana´á. Hádí utekl do Adenu a požádal o pomoc Saudskou Arábii a další spojence z řad států, kde převládá sunnitská větev islámu. Ty začaly hútijské milice a vojáky věrné Sálihovi bombardovat.

Za 2 roky bojů zemřelo podle odhadů mezinárodních organizací v Jemenu až 10 tisíc lidí, z nichž zhruba polovina byli civilisté. Až 50 tisíc lidí bylo zraněno a 3 miliony obyvatel musely opustit své domovy. Třetinu území se navíc podařilo ovládnout muslimským fundamentalistům.

vbo, TN.cz

K tématu Jemen

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz