Nahrávání

Neuvěřitelné! Vědci "vpíchli" informace přímo do mozku!

Neuvěřitelné! Vědci "vpíchli" informace přímo do mozku!
Zdroj: Profimedia

Asi každý si někdy přál, aby mohl přeskočit proces učení a ušetřit čas. Zvláště vysokoškolští studenti by klidně prodali duše za to, pokud by to v reálném světě fungovalo jako ve filmu Matrix, kde se do mozku dalo nahrát cokoliv pouhým stiskem tlačítka.

A i když to zní opravdu jako sci-fi nebo hudba hodně vzdálené budoucnosti, možná je podobná technika blíž, než by se mohlo zdát.


Jak totiž upozorňuje vědecký portál iflscience.com, dvojici vědců z univerzity v Rochesteru se podařilo vpravit do mozku informace pomocí elektrického impulsu. O pokusu informoval i vědecký časopis Neuron.


Vědci pochopitelně nezkoušeli svoji teorii na lidech a jako příjemce informací tak posloužil makak rhesus. I tak má pokus velký význam například pro vývoj rozhraní, které by umožnilo komunikaci přímo mezi mozkem a počítačovými systémy.

Výzkumníci se podle vedoucího vědeckého týmu Marca H. Schiebera zaměřili především na smyslová centra, do kterých vkládali informace.

Související obsah

Ve zkratce experiment probíhal tak, že vědci naučili makaky jednoduchou hru, při které opičky otáčely různými pákami a knoflíky.


Nejprve se makakové řídili podle blikání světýlek u jednotlivých "hejblátek", zároveň jim ovšem výzkumníci do mozku posílali mírné elektrické impulsy, které se lišily podle druhu prováděného pohybu a konkrétního knoflíku či páčky.

Později byla světýlka z desky odstraněna a opičky dostávaly instrukce právě jen elektrickými impulzy namířenými přímo do mozku. A světe div, pohyby prováděly přesně tak, jak měly.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz