Meteor

Co to je? Astronaut natočil ve vesmíru tajemné světlo! VIDEO

Italský astronaut natočil ve vesmíru záblesk světla. Podle odborníků jde o meteor, který vstupuje do atmosféry v oblasti Atlantiku. Konspirační teoretici ale poukazují na několik drobností, které na videu nesedí.

Astronaut Paolo Nespoli pracuje na vesmírné stanici ISS. Při jednom z "výletů" do volného prostoru se mu podařil natočit pád meteoru skrz zemskou atmosféru v oblasti Atlantiku. Video pak zveřejnil na svém twitteru. Píše o tom portál Daily Mirror.

"Na ISS pozorujeme mnoho meteorů, ale nikdy se mi nepodařilo natočit ho na video. Tentokrát jsem měl štěstí a zachytil jsem jasnou ohnivou kouli. Byl to velice rychlý meteor, letěl asi 40 km za sekundu," odhadl Nespoli. Na videu najdete meteor v 7. vteřině a poté ještě jednou v čase 1:14.

K teorii, že záhadné světlo bylo meteorem, který dopadl na Zemi, se přiklonili i zástupci Evropské kosmické agentury (ESA). Ti uvedli, že šlo o těleso v průměru menší než jeden metr. Pohybovalo se podle nich asi dvakrát rychleji než "běžný" meteor. Podle jiných expertů mohlo jít o úlomek družice.

A se svojí verzí přišli i konspirační teoretici. Skupina, která vystupuje na youtube pod přezdívkou Secureteam10, upozornila, že některé věci na oficiálním vysvětlení nesedí. Portál Mirror citoval jejich představitele Tylera.

Související obsah

"Lidé si většinou neuvědomí, že jde o časosběr. Země se otáčí opravdu rychle a údajný meteor je jen takový záblesk ve vesmíru. Když si to pak spočítáte, vyjde vám, že letí o dost pomaleji. Rychlostí, kterou neletí ani ty nejpomalejší meteory," prohlásil Tyler.

Konspirátoři také porovnali Nespoliho video se záznamem meteoru z roku 2011. "Když oba 'meteory' na záběrech srovnáte, vůbec se nepodobají. Je to krátký, useknutý objekt, který ani nemá pověstný ocas," upozornil Tyler. Podezřelé je podle něj i to, jak rychle ESA přišla s vysvětlením.

"Proč to tak rychle publikovali, když to nikdy jindy neudělali? Proč tvrdí, že jde o meteor, když si nejsou jistí? Proč nejedou do oblasti, kam měl spadnout a nevyzvednou ho, aby měli důkaz? Proč to vůbec jako meteor nevypadá? A proč nám ukazují jen časosběr, ale tvrdí, že jde o normální rychlost?" ptá se Tyler.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz