Sociální dávky

Část sociálních dávek nahradily poukázky. Nefunguje to, zuří lidé!

Sociálně slabí lidé, kteří dostávají na živobytí místo peněz poukázky, jsou zoufalí. Stěžují si hlavně na to, že za ně nemohou koupit zboží, které by potřebovali. Berou je totiž jen některé obchody. A nikdo jim v tom nemůže pomoct. Úřady práce tvrdí, že nemají kompetence k tomu, aby prodejce kontrolovaly.

Potraviny, hygiena, oblečení nebo léky. To všechno patří do zboží, které podle úřadu práce zajišťuje člověku v hmotné nouzi základní potřeby. Cigarety a alkohol za poukázky nekoupí. Jenomže podle samotných žadatelů o dávky je nový systém problematický.

Třeba maminka na rodičovské dovolené chtěla za poukázky koupit hygienické ubrousky. Měla ale smůlu. "Chtěla jsem od vedoucí, aby mi potvrdila, že mi ty ubrousky nevydá, s tím bych šla na úřad, že nemůžu nakoupit pro dítě. Vedoucí se mi vysmála, že žádný papír mi nedá," řekla.

Obchod, ve kterém nakupovala, je přitom na seznamu míst, kde by to jít mělo. "Úřad práce postupuje podle platné legislativy, nemá kompetence, aby kontroloval obchodní partnery, nebo pracovníky v prodejnách," řekla mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Související obsah

Stejný problém měl i muž z Havířova, který si kupoval deodorant. "V drogerii mi řekli, že to nemůžu koupit za stravenky, že ten sprej není za stravenky, jen mýdlo, kartáček," přiznal.

Úřad práce odebírá poukázky od tří dodavatelů a vyplácí až dvě třetiny celého příspěvku podle toho, jak člověk s penězi hospodaří. Ti, kteří místo peněz teď dostávají poukázky je kvůli zmíněným problémům zase raději s ostatními vymění za peníze. Nakonec se tak všichni stejně k tomu, co chtějí, dostanou.

Jan Socha/ lud, TN.cz

K tématu Sociální dávky

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz