Zajímavosti

Neválí se vám doma tuzexové poukázky? Tato se v aukci prodala za více než milion

O víkendu proběhla on-line aukce, na které se dražily například bankovky z Rakouska-Uherska nebo také tuzexové poukázky. Mezi nimi byl i vzácný kousek z první emise Tuzex, který se dražil vůbec poprvé v historii. Vyvolávací cenou tohoto 50haléřového bonu bylo 10 tisíc korun, prodal se ale za neuvěřitelných 1 260 000 korun.

Aukci, která se konala v pátek a sobotu, pořádal aukční dům Bankovky.com a dražilo se na ní více než tisíc položek. Nejdražší z nich byla rakousko-uherská bankovka 100 Gulden z roku 1825. Vzhledem k tomu, že se jednalo o mimořádně vzácný a zachovalý kousek, platidlo se prodalo za tři miliony korun.

Součástí aukce byla rovněž výjimečná sbírka tuzexových a darexových poukázek, které⁠ (na rozdíl od rakousko-uherských bankovek) pamatují i současně žijící Češi. Tzv. bony se dají na internetu, pokud jsou v dobrém stavu, prodat za pěkné peníze. Dostat za ně můžete stonásobky jejich nominální hodnoty.

Související obsah

​Na víkendové aukci se ale objevil velmi vzácný kousek (viz fotografie níže). Jedná se poukaz z první emise Tuzex z 18. září 1959 v nominální hodnotě 50 haléřů. Tato poukázka se dražila poprvé v historii. Vyvolávací cena byla 10 tisíc korun, poukaz se ale prodal za rekordních 1 260 000 korun, tedy 2,5miliontý násobek jeho nominální hodnoty.

Tuzexová poukázka 50 halířů | Zdroj: Se souhlasem Bankovky.com

​Šance, že člověk doma najde vzácné platidlo, je velmi malá, rozhodně se ale vyplatí prohledat šuplíky či peněženku. "Sběratelství papírových platidel má své stabilní a věrné publikum. Většina těch nejvzácnějších kousků najde nového majitele právě mezi skalními sběrateli, kteří se notafilii věnují několik let," vyjádřil se spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com. 

"Již po čtvrté za sebou se nám podařilo uspořádat velmi úspěšnou on-line aukci zaměřenou na papírová platidla. Té letošní se zúčastnilo více než 500 dražitelů nejenom z ČR, ale i z celého světa. Je vidět, že zájem o starou měnu je stále na vzestupu. A měna přitahuje pozornost nejenom sběratelů, ale i investorů, kteří přemýšlí, jak v dnešní nejisté době uložit volné peněžní prostředky," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz