Věda

Pravý tvar vesmírného doutníku možná kryje "organický obal"

Pravý tvar vesmírného doutníku možná kryje "organický obal"
Zdroj: European Southern Observatory/M. Kornmesser

Mezihvězdný návštěvník Oumuamua nepřestává mást a udivovat odborníky i širokou veřejnost. Není proto divu, že se na vesmírný objekt upírá pozornost mnoha vědeckých týmů. Mohlo by se zdát, že už nemůžeme objevit nic nového, vesmírný "doutník" ale opět překvapil. Jeho povrch může podle studie pokrývat organický obal, který ukrývá jeho skutečnou podobu. Do hry se tak opět dostává teorie o kometě.

Nadšení z vesmírného objektu Oumuamua, který je prvním zaznamenaným mezihvězdným návštěvníkem, neopadává a vědci publikují stále nové studie. Poslední pozorování odhalilo, že celý objekt kryje organický obal.

Ten ukrývá vnitřní podobu objektu. Vědci předpokládali, že většina objektů cestujících mezi soustavami bude podobná kometám, uvádí studie zveřejněná na portálu Nature. Když byl ale Oumuamua objeven, nevykazoval žádnou kometární aktivitu, což všechny velice zmátlo.

Spektroskopický výzkum odhalil, že je Oumuamua s velkou pravděpodobností pokryt izolačním pláštěm bohatým na uhlík, který se vytvořil dlouhodobým vystavením kosmickému záření. Podobný povrch mají některá tělesa ve vnější části naší soustavy.

"Vnitřní ledové složení proto nemůže být vyloučeno kvůli neaktivitě objektu Oumuamua i přesto, že prolétal ve vzdálenosti 0,25 AU od Slunce," uvádí studie. Teorie o tom, že se jedná o kometu, se tak opět vrací do hry.

Objekt i přes veškerou snahu stále zůstává záhadou a každý další zveřejněný výzkum otevírá stále nové otázky. Například nevíme, jak je objekt starý, ani jak přesně se vytvořil. To by nám mohlo hodně napovědět o tom, jak se tvoří další planetární systémy.

Související obsah

Vědci stále doufají, že se jim brzy podaří objevit další mezihvězdné objekty, které by mohly napovědět, zda je Oumuamua klasickým objektem. Existuje i teorie, že se může jednat o mimozemskou sondu.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz