Vánoce

Vánoční tradice v Evropě: Kapr není jen česká specialita

Vánoční tradice v Evropě: Kapr není jen česká specialita
Zdroj: Profimedia

Vánoce jsou pro celou Evropu nejdůležitější náboženské svátky v roce. Jsou spojené s celou řadou tradic, které se podle států liší. Nechybí mezi nimi ale tradiční večeře nebo předávání dárků, různí se ale, kdo dárky nosí a kdy si je lidé dávají.

Tradiční českou štědrovečerní večeři, tedy kapra, znají i Slováci, Poláci, Němci nebo Rakušané, byť v těchto zemích čelí větší konkurenci nejen jiných druhů ryb, třeba lososa v Německu, tak i jiných druhů mas, kupříkladu husy v Rakousku.

Husy či kachny, které v Česku máme spojené s jinými svátky, patří v evropských zemích ke štědrovečerním hostinám. Kachny si dávají třeba Dánové či Holanďané. Husy jsou populární v Německu. Na Britských ostrovech a ve Francii pak rodiny tradičně hodují krůtu. Skandinávci dávají přednost vepřovému nebo přímo šunce, Islanďané zase jehněčímu stehnu.

Ne všude si lidé rozdávají dárky 24. prosince. Nejdříve se jich dočkají děti v Nizozemsku, tam je totiž nosí už Mikuláš (Sinterklaas). Děti mu nechávají seno a mrkev pro jeho koně Ameriga. Na rozdíl amerického Santa Clause Sinterklaas nežije na Severním pólu, ale ve Španělsku, kam se také traduje, že odnáší zlobivé děti. Obdobné tradice se drží i ve vlámské části Belgie.

Související obsah

Ve Velké Británii a v Irsku se dárky otevírají na Boží hod ráno. Dětem v Portugalsku rodiče dovolí po půlnoci na Boží hod otevřít jeden nebo dva dárky, zbytek až ráno, což jim i tak musí závidět v sousedním Španělsku. Tam totiž dárky nosí až Tři králové, takže se jich děti dočkají 6. ledna.

Podobně to mají také v Itálii, byť i tam dolehl tlak Santa Clause, takže některé děti si mohou dárky od něj (Babbo Natale) rozbalit už na Boží hod. Podle regionu se dárků děti dočkají 25. prosince nebo 6. ledna ve Švýcarsku.

Jen o trochu lépe jsou na tom v Řecku, kde jim je Basileios Veliký (Agios Vasileios) nosí 1. ledna. Ve Francii se to liší podle regionu, dárky se rozdávají 5. prosince, 24. prosince, což převažuje, nebo 6. ledna.

Ježíšek vs. Santa Claus

A kdo v Evropě nosí dárky? Starý kontinent je rozdělený mezi Santa Clause a Ježíška. Byť ten první má v různých zemích různá jména, v Anglii (Father Christmas), Francii (Pére Noël) a v severním Německu (Wehnachtsmann) je to Otec Vánoc. Středoevropskému prostoru dominuje Ježíšek.

Tomu píšou děti v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku, jižním Německu a v části Švýcarska nebo Itálie. V Rusku, Srbsku, Černé Hoře , Makedonii, Bělorusku, některých oblastech Bulharska a na východní Ukrajině nosí dárky dětem Děda Mráz. V Rusku, na Balkáně, na východní Ukrajině a v části Běloruska slaví Vánoce až 7. ledna, protože se drží juliánského kalendáře.

Související obsah

Bulhaři mají kromě Dědy Mráze také Dědu Koledu. Poláky obdarovává Mikuláš. Řeky Basileios. V Norsku a Švédsku nosí dárky vánoční skřítek. Itálie a část Švýcarska pak obdarovává jediná žena. Hodná, ale škaredá čarodějnice Befana. Na koštěti ale přilétá až 6. ledna
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vánoce

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz