Pojišťovna

Diabetiků rychle přibývá! Většina lidí ani nepozná, že má cukrovku

Skoro 900 tisíc lidí trpí v České republice cukrovkou. A diabetiků velice rychle přibývá. Další stovky tisíc lidí trpí předstupněm cukrovky druhého typu, která často souvisí s nezdravým životním stylem. Většina z takto ohrožených lidí o tom vůbec neví.

"Čtyřikrát denně si píchám inzulín a prášků beru asi 10,“ popsal pacient. „Už léta se léčím s cukrovkou. Vlastně jsem na inzulinu a píchám si třikrát inzulin," dodala další pacienta s diabetem.

Už téměř každý desátý Čech bojuje s cukrovkou. Několik set tisíc lidí navíc o své nemoci ještě neví anebo trpí prediabetem, tedy stavem, který cukrovce předchází. Ani tito lidé o tom často nemají ani tušení.
 

Související obsah

"My předpokládáme, že je to asi 5 procent populace. Takže se tahle situace může týkat až půl milionu lidí," řekl Robert Bém, vedoucí ambulance Kliniky diabetologie IKEM.

Problém je v tom, že zvýšenou hladinu cukru, která ale ještě nedosahuje hodnot jako u diabetu, sami nepociťují. "V tom je ten průšvih, protože pacienti v podstatě příznaky nemusejí mít žádné," dodal Bém.

Ale už v tu chvíli mají vyšší výskyt infarktů, mrtvic i nádorů. Prediabetes je vážným varováním, že přijde cukrovka. Přitom když člověk změní životosprávu, nemusí u něj nemoc nakonec propuknout.

"My víme ze studií, že ty pacienti, kteří se více hýbali a změnili jídelníček, tak ten přechod z toho prediabetu do diabetu, byl zredukovaný téměř o polovinu," dodal Bém. Kvůli tomu, že řada lidí o tom, že mají prediabetes vůbec neví, je jim po letech už rovnou diagnostikovaná rozvinutá cukrovka. Její léčba stojí pojišťovny rok od roku víc.

"Náklad v loňském roce činily bezmála sedm miliard korun, což je zhruba polovina všech nákladů, které VZP vydá na léčbu všech klientů s rakovinou," řekl Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

"Za rok přibylo pět tisíc nových diabetiků, jenom v naší pojišťovně, což je velmi výrazný nárůst," řekla Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky. V celé České republice pak ročně přibude až 30 tisíc nových pacientů s cukrovkou.
 

Martina Kuzdasová/ ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pojišťovna

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz