Pohřební služba

Těla ležela v odpadcích, pohřebáci je prodávali. Řeší to ministerstvo

Poté, co TV Nova minulý týden odvysílala reportáž o pohřební službě z Mostecka, která je podezřelá ze špatného zacházení lidskými ostatky, začalo činnost firmy prověřovat ministerstvo pro místní rozvoj. Předběžné výsledky potvrzují, že firma porušuje zákon. Úřady nevylučují, že jí zakážou další činnost.

Záběry z minulého týdne šokovaly veřejnost. Na místě, které je zaplněno odpadky a rozházenými rakvemi, pohřební služba z Lužic u Mostu ukládá mrtvé před pohřbem. Na případ upozornili sami pozůstalí zemřelé ženy.

"Úplně se mi rozklepaly jako nohy. Protože to je nedůstojný vůči tomu mrtvému člověku," svěřila se pozůstalá. Gumové rukavice, baterky v rukou kvůli chybějícímu osvětlení - tak začali pohřební službu kontrolovat pracovníci ministerstva pro místní rozvoj.

Kontrola potvrdila nedůstojné přechovávání zemřelých. Některá těla ležela bezdůvodně pouze v přepravních vacích, nikoli v rakvích. Nebyla oděna ani upravena. Společně s hygienickou stanicí a Českou obchodní inspekcí kontroloři postupně odhalovali jeden nedostatek za druhým.

Přestože obchodování s lidskými ostatky zákon přísně zakazuje, této firmě to cizí vůbec nebylo. "Není možné, aby pohřební služba vydávala těla pouze proti hotovostní platbě nebo přímému zaplacení," odmítla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Související obsah

Minulý týden firma odmítala vydat tělo pozůstalým. Majitel za to chtěl 3 tisíce korun, s pozůstalými se hádal. Pořádek sjednali až policisté. Kromě finančního postihu hrozí pohřební službě i zákaz činnosti od živnostenského odboru magistrátu v Mostě.

"Pokud bude zjištěno závažné porušení zákona o pohřebnictví, nejvyšší možnou uloženou sankcí může být zrušení oprávnění k podnikání," potvrdila mluvčí mosteckého úřadu Alena Sedláčková. Kompletní výsledky kontroly zatím nejsou k dispozici. Majitele firmy štáb TV Nova opět nezastihl.

epa, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz