Houby

Mírná zima zmátla přírodu, lesy jsou plné hub! Víme, kde je hledat

Teplé počasí minulých dní dokonale zmátlo přírodu. Kvetou stromy i květiny a daří se i houbám - hlavně hlívě ústřičné. V lesích na Olomoucku ji s malou pomocí našel i štáb TV Nova.

Houby rostou, ovšem nesmíme je hledat tam, kde na podzim. Tedy v listí nebo v trávě. Houby v zimních měsících je třeba hledat na pařezech nebo tlejících stromech. Na půli ledna nezvykle teplé počasí a následné deště způsobily, že se houbám opravdu daří.

Do lesů na Olomoucku se vydal i štáb TV Nova - se zkušeným mykologem. "V současné době nacházíme houby, které rostou převážně na dřevní hmotě, to znamená na mrtvém dřevě popadaných listnatých dřevin," vysvětlil mykolog Jiří Polčák.

Hlíva ústřičná, penízovka sametonohá nebo Jidášovo ucho. To jsou druhy, které často rostou v trsech a můžete je najít i teď. Hlíva ústřičná roste převážně na topolech, na bucích a na vrbách. Penízovka sametonohá téměř výhradně roste na vrbě a ucho Jidášovo na bezu černém.

Hlíva je přitom velmi chutná houba a hodí se do řady jídel. "Můžeme ji sušit, velice dobrá je polévka, takzvaná falešná dršťková, ale můžeme ji udělat klasicky s bramborem, hlívu můžeme obalovat, můžeme do omáček, pod maso," vyjmenoval mykolog.

Související obsah

Jarní druhy hub zatím rostou, pokud ale začne víc mrznout, na smaženici z údajně léčivé penízovky mohou labužníci zapomenout. "Samozřejmě pokud mrzne, houby neporostou, ten růst ze zastaví. A až se zase oteplí, porostou dál," doplnil Polčák.

Mykologové říkají, že ten, kdo má svá místa, určitě z lesa neodejde s prázdnou. A narazit může třeba i na tuto poměrně vzácnou "albínskou" variantu Jidášova ucha.

Lukáš Veselý/epa, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz