Ombudsmanka

Policie zadržela muže za Modlitbu pro Martu. Chyba, tvrdí Šabatová

Policie zadržela muže za Modlitbu pro Martu. Chyba, tvrdí Šabatová
Zdroj: ČTK

Za nepřiměřený označila ombudsmanka Anna Šabatová zásah policie, která loni v listopadu v Lipníku nad Bečvou zadržela zvukaře Jaroslava Hensla. Ten při protestu proti prezidentovi Miloši Zemanovi pustil z okna skladbu Modlitba pro Martu.

K zajištění zvukaře Jaroslava Hensla podle ombudsmanky nebyl důvod. Zákrok proti němu označila za nepřiměřený. Zprávu ombudsmanky poskytla médiím organizátorka protestu Marie Šuláková.

"Policie pochybila, když pana Hensla zajistila. Policie je oprávněna zajistit osobu, která byla přistižena při jednání, jež má znaky přestupku, je-li důvodná obava, že bude v protiprávním jednání pokračovat. Šetřením jsem nezjistila žádné takové skutečnosti," cituje ze zprávy portál iRozhlas.cz.

Šabatová zdůraznila také to, že policisté muže nepoučili o právních důvodech jeho zajištění ani jeho právech. Vytkla také natáčení protestujících lidí, kteří na náměstí v Lipníku nad Bečvou stáli se vztyčenými červenými kartami.

Na ombudsmanku se loni v listopadu s žádostí o prověření postupu policie obrátili organizátoři protestu. Nelíbil se jim závěr policejního prezidia, podle kterého policisté postupovali v souladu s předpisy. Sám zvukař podal žalobu k soudu, na ten se nakonec obrátila také pětice organizátorů.

 

Související obsah

Loni 8. listopadu protestovaly na náměstí v Lipníku nad Bečvou, kde měl prezident Zeman diskutovat s občany, desítky lidí. Nesouhlas se Zemanovým chováním vyjadřovali červenými kartami, Hensl pak z okna v prvním patře nedalekého domu pouštěl skladbu Modlitba pro Martu.

Podle policie hlasitá hudba rušila projev jednoho z účastníků shromáždění. Organizátoři ale údajně o protestu i písni dopředu informovali policisty. Zvukař se podle policie dopustil přestupku proti právu shromažďovacímu, za což mu hrozí pokuta až 15 tisíc korun.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz