Nemoc

První tři dny nemocenské opět placené? Navrhuje to ČSSD

První tři dny nemocenské opět placené? Navrhuje to ČSSD
Zdroj: Thinkstockphotos

Zaměstnanci by znovu mohli dostávat nemocenskou i za první tři dny, kdy jsou v pracovní neschopnosti. Za jednu z priorit to po svém zvolení předsedou ČSSD označil Jan Hamáček. Ve středu to sociálnědemokratičtí poslanci navrhli i ve sněmovně.

Podle sociálních demokratů vede tzv. karenční doba k tomu, že zaměstnanci onemocnění buď přecházejí, nebo si na vyléčení musí vzít dovolenou.

"Pro ČSSD je naprosto nepřijatelné, aby byli zaměstnanci ve 21. století trestáni za to, že onemocní. Pokud ostatní strany tvrdí, že jim jde o vyšší životní úroveň občanů ČR, měly by náš návrh na proplácení prvních tří dnů nemocenské podpořit," řekl předseda ČSSD Jan Hamáček.

ČSSD chce, aby náhradu mzdy propláceli v prvních třech dnech pracovní neschopnosti zaměstnavatelé. Sociální demokraté by jim kvůli tomu snížili sazbu nemocenského pojištění o 0,2 %, což by pro státní kasu představovalo výpadek 2,6 miliardy korun.

"Vzhledem k tomu, že jen za minulý rok je výběr nemocenského pojištění v přebytku 2,8 miliardy, to ale považujeme za přijatelné a zodpovědné řešení,“ dodává jedna z předkladatelek návrhu Kateřina Valachová.

Související obsah

Pro svůj návrh budou sociální demokraté hledat podporu. Jednoznačně pro zrušení karenční doby jsou komunisté. SPD požadovala, aby první tři dny nemocenské platil stát. Zcela proti jsou pravicové strany. Hnutí ANO se ještě nerozhodlo, jestli by takový návrh podpořilo nebo ne, vyplynulo z ankety webu Novinky.cz mezi politiky.

Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka se lidé s nízkými příjmy mohou kvůli karenční době dokonce dostat do existenčních problémů.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz