švábi

Švábi v bistru, myši v pekárně! Inspektoři zavřeli i známé podniky

Hned 21 provozoven museli v únoru částečně nebo zcela uzavřít kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Hygienické podmínky, ve kterých se připravovalo jídlo, byly totiž na katastrofální úrovni.

Hned na začátku měsíce čekal inspektory SZPI pořádný šok, když navštívili bistro na brněnském náměstí Svobody. Nejenže byl podnik plný špíny, ale hemžil se i šváby, jejichž vyhubení trvalo více než týden. Bistro mohlo být opět otevřeno až po deseti dnech - poté, co se kontroloři ujistili, že už je vše v pořádku.

Na seznamu uzavřených provozoven dále figurují i tři restaurace, zemědělské družstvo, výrobna zaměřující se na rozvoz jídel Zdravé stravování, pekárny, velkoobchod a 13 maloobchodů - a to včetně Albertu v Tachově. Ten byl ale uzavřený jen jeden den - kvůli výskytu myšího trusu.

Mnohem hůř při kontrolách dopadly třeba Rašnerovy pekárny v Mohelnici, které jsou uzavřené už 14 dnů. Inspektoři tu našli kromě trusu i živé a mrtvé myši, hmyzí škůdce, plísně a nečistoty. S podobnými problémy se potýkal i Knínický hostinec na jihu Moravy nebo třeba Mini MARKET v Přemyslovicích. Oba podniky už jsou ale otevřené.

Plné ruce práce měla SZPI i v prvním měsíci letošního roku. Uzavřít musela čtrnáct podniků. Na otřesné fotografie uzavřených provozoven v lednu se můžete podívat v článku níže:

Související obsah

 

Nejčastější prohřešky roku 2017

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zkontrolovala v uplynulém roce více než 45 tisíc provozoven. " V loňském roce SZPI kontrolou zjistila celkem 3 184 nevyhovujících šarží potravin a ostatních výrobků, což představuje cca 15 procent hodnocených vzorků. Nejvíce nevyhovujících šarží inspektoři odebrali v maloobchodní síti – celkem 2 583," sdělil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Související obsah

Z hlediska země původu inspekce v loňském roce zjistila nejvyšší míru pochybení u potravin dovážených z tzv. třetích zemí, u kterých nevyhovělo požadavkům národních nebo evropských předpisů 27,6 procenta hodnocených šarží. U potravin původem ze zemí EU nevyhovělo 17 procent kontrolovaných šarží, tuzemské potraviny nevyhověly v 9,9 procenta.

Mezi nejproblematičtější komodity z hlediska kontrolních výsledků patřil med (51% nevyhovujících šarží z hodnocených), masné výrobky (18%), ryby (18%), víno (18%), čerstvé ovoce (17%), mléčné výrobky (14%) a doplňky stravy (12%).
 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz