Spisovatel

Velká ztráta pro českou literaturu! Zemřel známý exilový spisovatel

Velká ztráta pro českou literaturu! Zemřel známý exilový spisovatel
Zdroj: Profimedia

V pátek zemřel v bavorském Garmisch-Partenkirchenu spisovatel Ota Filip. Rodák ze Slezské Ostravy emigroval v 70. letech do Německa a získal německé občanství. Patřil k předním postavám české exilové literatury. Po emigraci vyšly v torontském nakladatelství Sixty-Eight Publishers třeba jeho knihy Poskvrněné početí nebo Valdštýn a Lukrecie.

Filip by příští týden ve čtvrtek oslavil 88. narozeniny. O jeho smrti informovala agenturu DPA Filipova dcera. V Německu žil český spisovatel od roku 1974. Byl členem Bavorské akademie věd a umění.

Narodil se v roce 1930 v Ostravě. Maturoval v roce 1948 na gymnáziu v Praze. Pracoval jako sportovní redaktor Mladé Fronty, ale také jako horník či řidič náklaďáku. Na vojně byl jako politicky nespolehlivý u tzv. Pomocných technických praporů (černých baronů). V roce 1968 byl redaktorem ostravského nakladatelství Profil.

V roce 1970 byl odsouzen za podvracení republiky a strávil ve vězení 18 měsíců. Borská věznice v Plzni jako by jeho rodině byla osudová. Za vlastizradu zde skončili ještě za dob monarchie Filipův dědeček a v 50. letech i jeho otec, připomíná stanice Deutsche Welle. V roce 1974 se Filip odstěhoval do Německa a po třech letech získal německé občanství.

Ještě před emigrací vyšla jeho kniha Cesta ke hřbitovu, v samizdatové edici pak třeba kniha Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezké Ostravy. V emigraci pak vyšly jeho knihy Blázen ve městě, Poskvrněné početí a Valdštýn a Lukrecie.

Související obsah

Filip psal i v němčině. V Česku vyšly knihy Kavárna Slávia nebo Sousedé a ti ostatní. Dočkal se prestižního literárního ocenění pro německy píšící autory nepocházející z Německa. V roce 2012 mu prezident Václav Klaus udělil Medaili za zásluhy. Filip usiloval o smíření mezi Čechy a sudetskými Němci.

V polovině 90. let se objevila obvinění, že spolupracoval s StB. To Filip odmítal Na svou obhajobu napsal v roce 2001 autobiografický román Sedmý životopis.

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz