Domácí

Jizera nabízí útulné areály pro zkušené lyžaře i parky pro děti

Šachty a Kamenec, pracovně Jizera, jsou sportovně útulné areály nedaleko Vysokého nad Jizerou. Předností Šachet je rozlehlý lyžařský park a cvičný svah, Kamenec je zas tajným tipem, kam za nepřeplněnou večerní sjezdovkou.

Začínáme v Šachtách, kde se parkoviště nachází netradičně na kopci u výstupu vleku, takže z parkoviště můžete frčet už na lyžích rovnou z kopce dolů (nezapomeňte samozřejmě před tím zakoupit skipas!). Šachtám dominují dvě červené sjezdovky Stará a Nová, které mají kolem kilometru.

Charakterově jsou si tratě podobné, úvod je pěkně široký a pozvolný, takže máte čas prohlédnout si krkonošská panoramata v čele s protější Rokytnicí.

Zhruba v první třetině se sjezdovky zanoří do lesa, takže se trochu zúží, přitvrdí ale na sklonu a na řadu tedy přichází rychlá sportovní jízda po hranách. Zbylé dvě třetiny sjezdovek jsou většinu dne ve stínu, takže i odpoledne zůstávají docela dobře sjízdné bez nahrnutých muld.

Mírnější sjezdovky najdete na Větrově, kde na svah přepravují dvě dětské pomy. Dvě cvičné sjezdovky jsou dlouhé okolo 300 metrů, takže je i malí lyžaři zvládnou na jeden zátah.

Související obsah

Rodinným "lapákem" Šachet je dětský park na Petruškových vršcích, kde se děti prvním krůčkům učí ve speciální vyhrazené zóně s tahátkem a nadprůměrným množstvím výukových prvků od slalomových překážek, podjezdových branek po molitanové podložky na ťapání a lyžařský kolotoč.

Lyžařská školička na Šachtách a zázemí se nachází jak u dětského parku na Petruškových vrších, tak u výstupní stanice vleku u parkoviště, kdy součástí obou je malá ohřívárna včetně dětského koutku.

Kamenec v kostce:

Večerní lyžování funguje každý den jak na Šachtách, tak na vedlejším Kamenci, kam jsme se na večer přesunuli. Kamenec se nachází necelou čtvrt hodinu od Šachet a "večerko" tu probíhá každý den od 18:00 do 21:00 hodin na červené sjezdovce Červená I.

Šachty v kostce:

Večerní Červená I je dlouhá přes kilometr, takže v kombinaci s příjemně prudkým sklonem jde o ryze sportovní pojezd, zvlášť pokud sjezdovku jedete na jeden zátah.

  

Videoprůvodce areálem Kamenec můžete sledovat zde:

Půjčovna je v Kamenci otevřená i v době večerního lyžování a kromě klasických lyžařských setů lze zapůjčit i netradičně široké lyže do prašanu. Zapůjčení sjezdového kompletu na večerní lyžování vyjde na 200 Kč.

Související obsah

V průběhu večerního lyžování je otevřená i samoobslužná restaurace u nástupu vleku, která nabídne rychlovky jako je třeba sýr v bulce (99 Kč) nebo "burgr jako kráva" (99 Kč).
 

snow.cz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz