Domácí

Chcete děti naučit lyžovat? Severák nabízí ideální podmínky

Menší jizerské středisko Severák, které se prezentuje jako dětský ski areál, už na první pohled při příjezdu působí barevně a živě. Areál je dle lyžařských schopností dětí rozdělen do několika zón, v kterých nechybí lyžařský kolotoč nebo "zvířecí" či "opravdický" slalom.

Kromě jedné červené sjezdovky je Severák tvořen výhradně modrými a spíše kratšími sjezdovkami, takže většinu návštěvníků tvoří hlavně malé děti. Na druhou stranu je to z Junior parku přes Jih a po Přemostěné sjezdovce na Loučky docela kus cesty, takže prckové tu mohou zažít takové své první "minisafari".

Hlavní část areálu tvoří sjezdovky U Arniky I a II, které od sebe oddělují dvě souběžné pomy. Svah U Arniky I je navíc doplněn snowparkem a jednoduchým slalomem a společně se sjezdovkou U Arniky II tvoří tzv. Adrenalin park, nejpokročilejší zónu Severáku.

Naproti Adrenalin parku najdete zónu pro ty nejmenší a nejméně zkušené, tedy Kids park s pojízdným pásem a dvěma cvičnými svahy, jejichž délka mi přijde zcela přiměřená k prvotním lyžařským jízdám. Samozřejmostí jsou slalomy z podjezdových branek nebo molitanových kostek.

Kids park je opravdu důkladně ohraničený od okolního dění a zahrnuje i kolotoč s tubingem. Jakmile děti zvládnou Kids park, mohou pokračovat v pluhových obloučcích do zóny zvané School park. Široký svah s pomou je na samém okraji střediska, takže ani tady nejsou malé děti vystavované rychlejším jezdcům z vedlejších sjezdovek a i tady se děti mohou projet v kuželovém nebo "zvířátkovém" slalomu.

Dalším stupněm je zóna Junior park se svahem podobným jako ve School parku s tím rozdílem, že už není zpestřený žádnými slalomy ani výukovými prvky a děti už si tu mohou obloučkovat, jak se jim zamane.

Nejsportovnější sjezdovkou na Severáku je červená pista Jih, která je jako jediná slunečně orientovaná, takže při vyšších teplotách bývá brzy měkká. Šikovný sklon umožní i nějaký ten poctivější oblouk po hranách a díky krátké délce ji zvládnou i ti menší na jeden zátah.

Související obsah

Nejdelší sjezdovka je trať Přemostěná, která v pozvolném tempu doveze lyžaře do části Loučky. Svahy na Loučkách jsou rovněž k dětem velmi přívětivé a díky částečné odlehlosti jsou na tamních pomách nejmenší fronty.

Celkově se o sjezdovkách dá říct, že jsou výhradním revírem malých dětí, které stráně Severáku brázdí povětšinou bez hůlek buď s rodiči, nebo v "tlupě" dalších malých lyžníků. Starší a zkušenější děti by se kvůli krátkým sjezdovkám už mohly nudit, těm menším, co si na delší prkénka na nohách teprve zvykají, se možná ze sjezdovek ani nebude chtít, pokud je nenalákáte do bufetu na něco sladkého.

Severák disponuje možná největším a nejlépe vybaveným dětským koutkem, co se českých lyžařských středisek týče. Nachází se v prvním patře budovy u parkoviště a děti si tu mohou hrát na velké hrací ploše s hračkami, nebo si u stolečku kreslit či něco vyrábět. Výhodou jsou toalety a možnost kuchyňky s mikrovlnkou přímo na patře a využít se dá i služby hlídání dětí, kdy za 2 hodiny zaplatíte 120 Kč. Tento dětský koutek je dost možná vůbec největším tahákem celého Severáku.

Související obsah

Občerstvení v podobě párku v rohlíku nebo kukuřice na špejli nabízí pár bufetů pod sjezdovkami, teplé jídlo najdete v restauraci naproti hlavnímu zázemí. Vybrat si můžete z hotovek jako je znojemská hovězí pečeně, plněné knedlíky uzeným masem nebo segedínský guláš. Ceny se pohybují kolem 140 Kč a porce jsou opravdu štědré.
 

snow.cz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz