Zahraničí

Fico nikoho z vlády nevyhodil! Opřel se do prezidenta Kisky

Slovenskem otřásá smrt novináře Jána Kuciaka. Kvůli kauze již padaly hlavy minulý týden a svou funkci opustil například ministr kultury Marek Maďarič. Hovořilo se i o dalších odchodech a prezident Kiska vyzval premiéra Roberta Fica k rekonstrukci vlády. Ten se v pondělí vyjádřil během tiskové konference a otevřeně prezidenta kritizoval.

Premiér se měl mimo jiné vyjádřit k případnému odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka. "Mrzí mě, že se přestáváme bavit o tom, kdo spáchal tento zločin a do popředí se dostávají irelevantní témata," vyjádřil se Fico na úvod.

Ubezpečil veřejnost, že na případu smrti Jána Kuciaka stále pracují stovky policistů a on sám věří v brzký výsledek vyšetřování. "Politické souvislosti budeme řešit brzy," doplnil.


Fico vyjádřil nesouhlas s nedělním výrokem prezidenta Kisky o tom, že je mu jedno, jaký byl motiv vraždy Kuciaka. Psali jsme ZDE. Stejně tak odmítl jeho vyjádření o tom, že by vláda potřebovala rekonstrukci.


"Nepotřebujeme vyjádření pana prezidenta, který najednou mluví o zásadní rekonstrukci vlády, stejně jako o předčasných volbách. Jsem přesvědčen, že pan prezident netuší, co píše Ústava Slovenské republiky, která jasně říká, kdy vláda padá a za jakých okolností dochází k předčasným volbám."


Fico také kritizoval, že se slovenský prezident nesnaží uklidnit situaci a místo toho podle něj vyvolává paniku. Do prezidenta se poté opřel kvůli jeho zářijové schůzce s finančníkem Georgem Sorosem, při které nebyl přítomen žádný z velvyslanců. Před novináři Fico požádal o vysvětlení této návštěvy, za což sklidil reakce z publika a pokřiky "Jste směšný".

Související obsah


Události, které následovaly po Kuciakově vraždě, označil za pokus o destabilizaci státu. "Je to pokus a nemusíme o tom vůbec pochybovat. Uvítal bych vysvětlení od pana prezidenta, ať vysvětlí, o co šlo," uzavřel nekompromisně setkání a odešel, aniž by dal novinářům prostor na dotazy.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz