Petr Kramný

Šok pro odpůrce Kramného: V Egyptě se zachoval tak, jak měl

Šok pro odpůrce Kramného: V Egyptě se zachoval tak, jak měl
Zdroj: Profimedia

Zachoval se Petr Kramný chladnokrevně, nebo jednal tak, jak je to správné? Bouřlivou diskuzi vzbudil mezi lidmi záznam hovoru na pojišťovnu, který Kramný uskutečnil těsně po smrti manželky Moniky a dcery Kláry. Vyčítají mu, že místo toho nešel hledat pomoc.

Co by měl dělat člověk v okamžiku, kdy mu na dovolené v zahraničí zemře někdo blízký? Podle mnohých by to v prvních hodinách rozhodně neměl být telefonát na pojišťovnu – tedy to, co udělal Petr Kramný, když zjistil, že jeho manželka a dcera jsou mrtvé.

"Proč volá na pojišťovnu? Aby zjistil, kolik mu vyplatí za úmrtí? A v jeho hlase nešel slyšet žádný smutek či strach, jen dýchal jak urvaný, aby se neřeklo," napsala na facebooku Gabriela.

Podle rozsudku Kramný nejprve volal matce a ptal se jí, co má dělat. "Následně kromě zabušení na dveře vedlejšího pokoje a požádání o pomoc nedělá nic, naopak vzápětí klidně volá na asistenční linku Allianz pojišťovny, má připravené smlouvy, plynule komunikuje s operátorkou," stojí v rozsudku.

Související obsah

I podle komentujících na facebooku měl Kramný pro záchranu žen udělat víc. "Proč bouchat na sousedy? Seběhnu do recepce, ať seženou lékaře. Na pojišťovnu bych teda náladu vůbec neměl," myslí si Kostas. "Pokud zemře někdo blízký a ke všemu nečekaně, je někdy řešení úředních věcí obranou, aby se člověk nezbláznil, takže to bych brala. Určitě ale první hodiny po zjištění té hrozné skutečnosti nejste schopni vstřebat, že je to celé realita a jste otupělí a neschopní čehokoli. Pochybuji, že bych v tak krátké chvíli dokázala volat pojišťovně, spíš by to za mě musel řešit delegát," dodala Lenka.

Jenže ač se to někomu může zdát divné, volat na pojišťovnu je jednou z prvních věcí, kterou byste měli v takové situaci udělat. "V zahraničí se to musí řešit neprodleně," podotkl správně na facebooku Petr. Přesně takový postup radí i české ministerstvo zahraničí.

Záležitosti za zemřelého člověka jsou oprávněni řešit jeho nejbližší, případně zastupitelský úřad České republiky ve státě, kde k úmrtí došlo. "Osoba, která zajišťuje záležitosti zemřelého, by měla v mezích svých možností zjistit, zda zemřelá osoba měla sjednáno pojištění pokrývající případ úmrtí v cizině, a následně kontaktovat pojišťovnu, s kterou byla sjednána smlouva, případně její asistenční službu," vysvětluje ministerstvo zahraničí.

Související obsah

Pokud pojištění sjednáno nebylo, je vhodné kontaktovat pohřební službu v České republice, a to nejlépe takovou, která má zkušenosti s působením v zahraničí. Připravte se ale na to, že veškeré náklady na převoz ostatků budete muset uhradit z vlastní kapsy. V případě cestování s cestovní kanceláří je vhodné řešit situaci v součinnosti s ní.

"V ostatních případech je nutné neprodleně kontaktovat zastupitelský úřad České republiky v zahraničí či odbor konzulárních činností Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Situaci je vhodné řešit neprodleně," dodává ministerstvo.

O Petru Kramném jednali i poslanci. Podívejte se na reportáž:

mom, TN.cz

K tématu Petr Kramný

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz