Rozinky

Albert prodával jedovaté rozinky! Mohly způsobit i rakovinu

Albert prodával jedovaté rozinky! Mohly způsobit i rakovinu
Zdroj: SZPI

Inspektoři odhalili rozinky, které obsahovaly jedovatý ochratoxin. Povolené množství překročila toxická látka trojnásobně. Do Česka se dostaly z Íránu přes slovenskou firmu. Prodávaly se v Albertu.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala nevyhovující výrobek Rozinky (ALBERT) v balení 200g, s datem minimální trvanlivosti 9. října 2018. Jde o šarži E15180017A. Země původu je Írán, výrobcem slovenská firma Encinger SK.

"Laboratorní rozbor u předmětné šarže potvrdil nadlimitní přítomnost látky ochratoxin A. Zjištěné množství 29 mikrogramů na kilogram (μg/kg) téměř trojnásobně překročilo zákonem maximální povolené množství 10 μg/kg," informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Vzorek odebrali inspektoři v provozovně společnosti AHOLD, kam spadají supermarkety Albert. SZPI nařídila okamžité stažení z prodeje ze všech poboček řetězce, zároveň zakázala další výrobky uvádět na trh.

Související obsah

"Inspekce informaci vložila do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF. S kontrolovanou osobou SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty," doplnil Kopřiva.

Zdroj: SZPI

Ochratoxin A produkují plísně, v nízkém množství se nachází v potravinách poměrně běžně. Patří mezi rakovinotvorné a jedovaté látky, napadá zejména ledviny a močové i trávicí ústrojí. Po konzumaci mohou lidé cítit nechutenství, deprese, trpět horečkou, průjmy či žíznivostí.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz